Wersja archiwalna 2018-08-07 07:31:11
Nazwa Zamawiającego:
Gmina Brudzeń Duży
Adres Zamawiającego: 09-414 Brudzeń Duży, ul. Toruńska 2
tel.: (24) 260 40 81, fax (24) 260 40 23
Strona internetowa: www.ugbrudzenduzy.bip.org.pl
godziny urzędowania: poniedziałek 9:30 – 17:30; wtorek – piątek 7:30 – 15:30
Bank : BS MAZOWSZE W PŁOCKU O/BRUDZEŃ DUŻY
Nr konta bankowego: 88 9042 1042 0550 0374 2000 0020
SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA
DLA PRZETARGU NIEOGRANICZONEGO
prowadzonego zgodnie z ustawą z dnia z dnia 29 stycznia 2004 r.- Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1579 z późn. zm.)
o wartości poniżej 5 548 000 euro
NA WYKONANIE ZADANIA PN.:
„Rozbudowa drogi gminnej w m. Turza Mała od km 0+000 do km 1+138.08 w ramach zadania inwestycyjnego „Budowa Modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Turza Mała, gmina Brudzeń Duży”
Sprawa nr : RGR.ZP.271.10.2018
Publikacja ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 06-08-2018 r.; Nr 600034-N-2018
Zatwierdzam
…………………………….
Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia
I. TRYB ZAMÓWIENIA - PODSTAWA PRAWNA:
1. Postępowanie prowadzone jest zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1579 z późn. zm.) zwanej dalej P.z.p., oraz wydanymi na podstawie niniejszej ustawy rozporządzeniami wykonawczymi dotyczącymi przedmiotowego zamówienia publicznego, w tym:
§ Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia (Dz. U. z 2016, poz. 1126),
§ Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 2017 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro, stanowiącego podstawę przeliczenia wartości zamówień publicznych (Dz. U. z 2017, poz. 2477),
§ Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 2017 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2479)
2. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego o wartości szacunkowej poniżej progów ustalonych na podstawie art. 11 ust. 8 P.z.p.
3. Tryb udzielenia zamówienia – niniejsze postępowanie prowadzone jest w trybie: art. 10 ust. 1 oraz art. 39 - 46 P.z.p.
4. Niniejszy przedmiot zamówienia będzie realizowany zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.- Prawo budowlane ( tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz. 1332, z późn. zm.)
5. W sprawach nieuregulowanych ustawą Prawo zamówień
publicznych, przepisy ustawy z dnia
23 kwietnia 1964 r. – Kodeks Cywilny
(tekst jednolity Dz. U. z 2017 r. poz.459, z późn. zm.).
6. ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE
II. PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA:
1. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie zadania pn.: „Rozbudowa drogi gminnej w m. Turza Mała od km 0+000 do km 1+138.08 w ramach zadania inwestycyjnego „Budowa Modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Turza Mała, gmina Brudzeń Duży”
1.1. Opis przedmiotu zamówienia:
Przebudowa drogi gminnej o długości 1138,08 m i szerokości 4m planowanej nawierzchni stanowiącej trzykrotne powierzchniowe utwardzanie za pomocą emulsji asfaltowej i grysu kamiennego. Podbudowa z kruszywa naturalnego (pospółka) 15 cm + kruszywo łamane 20 cm
1.2. Wspólny Słownik Zamówień (CPV):
Wspólny Słownik Zamówień (CPV) |
|
45233120-6 |
Roboty w zakresie budowy dróg |
2. Szczegółowy zakres przedmiotu zamówienia określa: dokumentacja techniczna, specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót oraz przedmiar robót
3. Przedmiar robót - to materiał pomocniczy z wyszczególnieniem elementów robót do wykonania przez wykonawcę. Jeśli w przekazanym przez Zamawiającego przedmiarze robót nie zostały ujęte wszystkie zakresy robót lub zostały ujęte w innym rozmiarze ilościowym, Wykonawca zrealizuje przedmiot umowy w zakresie określonym w dokumentacji technicznej i specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót, zgodnie z zasadami wiedzy i sztuki budowlanej oraz zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia w SIWZ i umowie załącznik nr 7.
4. Wykonawca jako wytwórca odpadów w rozumieniu art. 3 ust.3 pkt. 22 ustawy o odpadach ma obowiązek zagospodarowania (wywozu i utylizacji) na własny koszt odpadów powstałych podczas realizacji zadania, zgodnie z obowiązującymi przepisami,
5. Zaleca się by Wykonawca zapoznał się z terenem budowy (wizja w terenie).
6. Stosowanie materiałów, urządzeń równoważnych:
Jeżeli w jakimkolwiek miejscu specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz jej załącznikach tj. przedmiarach robót, zostały wskazane nazwy producenta, nazwy własne, znaki towarowe, patenty lub pochodzenie materiałów czy urządzeń służących do wykonania robót budowlanych będących przedmiotem zamówienia należy to traktować jako rozwiązanie przykładowe określające standardy, wygląd i wymagania techniczne – a Zamawiający zgodnie z art. 29 ust.3 ustawy Pzp dopuszcza możliwość zastosowania materiałów i urządzeń równoważnych. Zamawiający dopuszcza wszelkie rynkowe odpowiedniki o parametrach równych lub lepszych niż wskazane.
Oznacza to, że przewidziane przez wykonawcę do zastosowania na etapie realizacji robót materiały i urządzenia powinny spełniać parametry określone w dokumentacji przetargowej postępowania i nie powinny być gorsze od jej założeń (równe lub lepsze) tj. muszą być co najmniej: tej samej wytrzymałości, tej samej trwałości, o tym samym poziomie estetyki urządzenia, spełniać te same funkcje, spełniać wymagania bezpieczeństwa konstrukcji, bhp i p.poż, posiadać stosowne dokumenty dopuszczające do stosowania w budownictwie, atesty i aprobaty techniczne. Ciężar udowodnienia, że materiał (wyrób) jest równoważny w stosunku do wymogu określonego przez zamawiającego spoczywa na wykonawcy, z którym została podpisana umowa. W takim wypadku wykonawca musi przedłożyć odpowiednie dokumenty opisujące parametry techniczne, wymagane prawem certyfikaty i inne dokumenty dopuszczające dany materiał (wyrób) do użytkowania oraz pozwalające jednoznacznie stwierdzić, że są one rzeczywiście równoważne.
7. Zamawiający informuje, iż przedmiot zamówienia będzie realizowany przy udziale dotacji ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego w zakresie budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych.
III. INFORMACJE DODATKOWE:
1. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych oraz wariantowych.
2. Zamawiający nie przewiduje:
§ możliwość udzielenia zamówień, o których mowa w art. 67 ust.1 pkt. 6 ustawy Prawo zamówień publicznych zebrania Wykonawców.
§ zawarcia umowy ramowej.
§ wyboru najkorzystniejszej oferty z zastosowaniem aukcji elektronicznej.
§ zamawiający nie przewiduje zwrotu kosztów udziału w postępowaniu. Wykonawca poniesie wszelkie koszty związane z przygotowaniem i złożeniem oferty.
3. Zamawiający nie dopuszcza rozliczeń w walutach obcych. Rozliczenia między Zamawiającym a Wykonawcą będą prowadzone w PLN.
4. Niniejsza SIWZ udostępniona jest na stronie internetowej Zamawiającego www.ugbrudzenduzy.bip.org.pl do pobrania samodzielnie przez Wykonawców.
5. Wykonawcy winni sprawdzać na bieżąco zawartość umieszczonego na ww. stronie internetowej folderu w celu sprawdzenia czy nie zostały w nim opublikowane zmiany SIWZ. Za zapoznanie się z całością udostępnionych na stronie internetowej dokumentów odpowiada Wykonawca.
6. Podwykonawstwo w wykonaniu przedmiotu zamówienia:
6.1. Wykonawca zamierzający powierzyć podwykonawcom realizację jakiegoś elementu zamówienia, zobowiązany jest wskazać części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom oraz podać firmy podwykonawców w składanej ofercie.
6.2. Brak informacji, o której mowa w ppkt 6.1., będzie uznany za stwierdzenie samodzielnego wykonania zamówienia przez Wykonawcę, który złożył ofertę.
6.3. Konieczność powierzenia podwykonawcom realizacji jakiegoś elementu zamówienia, wynikła w trakcie realizacji zamówienia, wymaga uzyskania zgody Zamawiającego.
6.4. Powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom nie zwalnia wykonawcy z odpowiedzialności za należyte wykonanie tego zamówienia.
6.5. W przypadku zmiany lub rezygnacji z podwykonawcy (dotyczy podmiotu, na którego zasoby wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22a ust. 1 ustawy, w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu) wykonawca jest obowiązany wykazać Zamawiającemu, iż proponowany inny podwykonawca lub wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż podwykonawca, na którego zasoby Wykonawca powoływał się w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia
7. Zamawiający informuje, że przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia nie przeprowadzono dialogu technicznego.
8. Wymagania, o których mowa w art. 29 ust 3a:
8.1. Zamawiający stosownie do art.29 ust 3a ustawy, wymaga zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wskazanych w pkt. 8.4) w zakresie realizacji zamówienia, których wykonanie polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 §1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018r. poz. 917, z późn. zm.).
8.2. Sposób dokumentowania zatrudnienia osób, o których mowa w pkt. 8.4 Wykonawca zobowiązany jest:
a) na dzień podpisania umowy złożyć:
§ oświadczenie wykonawcy lub podwykonawcy, że zgodnie z art.29.3a ustawy Pzp przy realizacji zadania będzie korzystał z pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę, zgodnie z wymogiem zawartym w SIWZ,
b) każdorazowo na żądanie Zamawiającego we wskazanym przez niego zakresie złożyć wskazane w piśmie dokumenty:
§ oświadczenie wykonawcy lub podwykonawcy o zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę osób wykonujących czynności, których dotyczy wezwanie. Oświadczenie to powinno zawierać w szczególności: dokładne określenie podmiotu składającego oświadczenie, datę złożenia oświadczenia, wskazanie, że objęte wezwaniem czynności wykonują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę wraz ze wskazaniem liczby tych osób oraz podpis osoby uprawnionej do złożenia oświadczenia w imieniu wykonawcy lub podwykonawcy,
lub
§ poświadczoną za zgodność z oryginałem odpowiednio przez wykonawcę lub podwykonawcę kopię umów o pracę osób wykonujących w trakcie realizacji zamówienia czynności, których dotyczy wezwanie wykonawcy lub podwykonawcy. Kopia umów powinna zostać zanonimizowana w sposób zapewniający ochronę danych osobowych pracowników, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (pozbawione danych osobowych pracowników – adres zamieszkania, data urodzenia, PESEL oraz wynagrodzenia),
Wykonawca na każde pisemne żądanie Zamawiającego zobowiązany będzie w terminie 5 dni roboczych przedkładać wskazane przez Zamawiającego dokumenty potwierdzające zatrudnienie osób o umowę o pracę.
8.3. Uprawnienia zamawiającego w zakresie kontroli spełniania przez wykonawcę wymagań, o których mowa w art. 29 ust. 3a Pzp, oraz sankcji z tytułu niespełnienia tych wymagań:
a) Zamawiający zastrzega sobie możliwość kontroli zatrudnienia osób przez cały okres realizacji wykonywanych przez nich czynności, w szczególności poprzez:
§ wezwanie do okazania dokumentów o których mowa w pkt. 8.2 lit. b)
§ w przypadku wątpliwości co do przestrzegania prawa pracy przez wykonawcę lub podwykonawcę, zamawiający może zwrócić się o przeprowadzenie kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy.
b) Sankcje z tytułu niespełnienia wymagań w zakresie zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane przez Zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia:
§ brak złożenia oświadczenia o którym mowa w pkt. 2. a) – w wysokości 200,00 zł za każdy dzień zwłoki,
§ brak złożenia dokumentów na wezwanie Zamawiającego i we wskazanym przez niego zakresie, o których mowa w pkt. 2.b) – w wysokości 200,00 zł za każdy dzień zwłoki,
§ w przypadku pozyskania przez Zamawiającego informacji z Państwowej Inspekcji Pracy o przypadkach wykonywaniu pracy przez osobę lub osoby nie zatrudnione w oparciu o umowę o pracę – w wysokości każdorazowo 2.000,00 zł. Wysokość kary dotyczy każdej osoby, która została ujawniona przez PIP.
8.4. Rodzaje czynności niezbędne do realizacji zamówienia, których dotyczą wymagania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez wykonawcę lub podwykonawcę osób wykonujących czynności w trakcie realizacji zamówienia:
b) osoby wykonujące czynności w branżach: ogólnobudowlanej, instalacyjnej
IV. TERMIN WYKONANIA ZAMÓWIENIA:
1. Zakończenie przedmiotu zamówienia w terminie – 28.09.2018 r.
2. Zakończenie przedmiotu umowy zostanie potwierdzone przez Zamawiającego protokółem odbioru przedmiotu umowy.
V. WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU:
O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy:
1. nie podlegają wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy Pzp
2. spełniają warunki udziału w postępowaniu, które zostały określone przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu, dotyczące:
2.1. sytuacji ekonomicznej lub finansowej.
W ramach tego warunku wykonawca zobowiązany jest do:
posiadania ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na sumę gwarancyjną nie mniejszą niż 200.000,00 PLN
2.2. zdolności technicznej lub zawodowej.
W ramach tego warunku wykonawca zobowiązany jest do:
2.2.1. wykazania, że w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy w tym okresie, wykonał roboty budowlane dotyczące najważniejszych robót tj. w zakresie budowy lub przebudowy drogi gminnej lub powiatowej lub wojewódzkiej lub krajowej w tym minimum jedną o wartości co najmniej 100.000,00 zł brutto,
wraz z załączeniem dowodów określających, czy roboty budowlane zostały wykonane należycie, w szczególności informacji o tym czy roboty zostały wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego i prawidłowo ukończone.
2.2.2. wykazania, że skierowane osoby do realizacji zamówienia tj.:
a) kierownik robót drogowych - posiada wymagane uprawnienia budowlane do kierowania robotami w branży: drogowej, posiada minimum 3 letnie doświadczenie, jest wpisany na listę członków Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, ubezpieczonych od odpowiedzialności cywilnej,
Uwaga:
1) Uprawnienia, o których mowa powyżej powinny być zgodne z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 1202) oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1278).
2) Dopuszcza się uprawnienia równoważne (w zakresie koniecznym do wykonania przedmiotu zamówienia) – dla osób, które posiadają uprawnienia uzyskane przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane lub stwierdzenia posiadania przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie i zachowały uprawnienia do pełnienia tych funkcji w dotychczasowym zakresie.
3) W przypadku Wykonawców zagranicznych, dopuszcza się również kwalifikacje, zdobyte w innych państwach, na zasadach określonych w art. 12a ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane, z uwzględnieniem postanowień ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej
3. Wykonawca może w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu, w stosownych sytuacjach oraz w odniesieniu do konkretnego zamówienia, lub jego części, polegać na zdolnościach technicznych lub zawodowych lub sytuacji finansowej lub ekonomicznej innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków prawnych.
4. Wykonawca, który powołuje się na zasoby innych podmiotów:
4.1. musi udowodnić zamawiającemu, że realizując zamówienie, będzie dysponował niezbędnymi zasobami tych podmiotów, w szczególności przedstawiając zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji zamówienia.
4.2. W celu oceny, czy wykonawca polegając na zdolnościach lub sytuacji innych podmiotów na zasadach określonych w art. 22a ustawy, będzie dysponował niezbędnymi zasobami w stopniu umożliwiającym należyte wykonanie zamówienia publicznego oraz oceny, czy stosunek łączący wykonawcę z tymi podmiotami gwarantuje rzeczywisty dostęp do ich zasobów, zamawiający żąda dokumentów, które określają w szczególności:
§ zakres dostępnych wykonawcy zasobów innego podmiotu,
§ sposób wykorzystania zasobów innego podmiotu, przez wykonawcę, przy wykonywaniu zamówienia publicznego,
§ zakres i okres udziału innego podmiotu przy wykonywaniu zamówienia publicznego,
§ czy podmiot, na zdolnościach którego wykonawca polega w odniesieniu do warunków udziału w postępowaniu dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia, zrealizuje roboty budowlane, których wskazane zdolności dotyczą.
4.3. Zamawiający żąda od wykonawcy, który polega na zdolnościach lub sytuacji innych podmiotów na zasadach określonych w art. 22a ustawy, przedstawienia w odniesieniu do tych podmiotów dokumentów wymienionych w ust. VI pkt. 3
5. W celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu przez Wykonawców składających wspólną ofertę:
5.1. spełnienie warunku określonego przez Zamawiającego będzie oceniane łącznie, dla wszystkich Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia,
5.2. przesłanka nie podlegania wykluczeniu z postępowania, określona w pkt VI. ust. 1 pk.1.1. i ust. 3, oceniana będzie odrębnie dla każdego z Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia
6. Zamawiający oceni spełnianie warunków udziału w postępowaniu na podstawie informacji zawartych w oświadczeniach i dokumentach. Ocena spełniania warunków wymaganych od Wykonawców nastąpi wg formuły: „spełnia – nie spełnia”.
7. Zamawiający uwzględniając art. 24aa ustawy przewiduje, że w przedmiotowym postępowaniu może najpierw dokonać oceny ofert, a następnie zbadać czy wykonawca, którego oferta została oceniona najwyżej w rankingu ofert, nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu.
8. Zamawiający na każdym etapie postępowania może wezwać wykonawców do złożenia wszystkich lub niektórych oświadczeń lub dokumentów potwierdzających, że nie podlegają wykluczeniu, spełniają warunki udziału w postępowaniu lub kryteria selekcji, a jeżeli zachodzą uzasadnione podstawy do uznania, że złożone uprzednio oświadczenia lub dokumenty nie są już aktualne, do złożenia aktualnych oświadczeń lub dokumentów.
VI. WYKAZ OŚWIADCZEŃ I DOKUMENTÓW POTWIERDZAJĄCYCH SPEŁNIENIE WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ BRAK WYKLUCZENIA:
1. W celu potwierdzenia, że wykonawca nie podlega wykluczeniu oraz spełnienia warunków udziału w postępowaniu wykonawca zobowiązany jest złożyć:
WRAZ Z OFERTĄ:
1.1. aktualne na dzień składania ofert oświadczenie, o którym mowa w art. 25a ust. 1 ustawy, że wykonawca:
§ nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust 1 pkt 12-23 oraz art. 24 ust. 5 pkt. 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8 ustawy Pzp,
§ spełnia warunki udziału w postępowaniu,
–wg druków dołączonych do SIWZ – załącznik nr 2 i 3 do SIWZ
1.2. Wykonawca, który powołuje się na zasoby innych podmiotów:
a) składa zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby realizacji,
b) w celu wykazania braku istnienia wobec nich podstaw wykluczenia oraz spełniania, w zakresie, w jakim powołuje się na ich zasoby, warunków udziału w postępowaniu zamieszcza informacje o tych podmiotach w oświadczeniach, o których mowa w pkt. 1.1,
1.3.W przypadku wspólnego ubiegania się o zamówienie przez wykonawców:
a) oświadczenie składa każdy z wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie. Dokumenty te potwierdzają spełnianie warunków udziału w postępowaniu oraz brak podstaw wykluczenia w zakresie, w którym każdy z wykonawców wykazuje spełnianie warunków udziału w postępowaniu oraz brak podstaw wykluczenia,
b) wykonawcy ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.
1.4. Zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom, i podania przez wykonawcę firm podwykonawcy.
1.5. Zgodnie z art. 24 ust. 11 ustawy Pzp, W TERMINIE 3 DNI OD ZAMIESZCZENIA NA STRONIE INTERNETOWEJ INFORMACJI, O KTÓREJ MOWA W ART. 86 UST. 5, przekazuje Zamawiającemu oświadczenie o przynależności lub braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust.1 pkt. 23 ustawy Pzp. wraz ze złożeniem oświadczenia, wykonawca może przedstawić dowody, że powiązania z innym wykonawcą nie prowadzą do zakłócenia konkurencji w postępowaniu o udzielenie zamówienia (wg. wzoru Załącznik nr 4).
W przypadku wspólnego ubiegania się o zamówienie przez wykonawców oświadczenie składa każdy z wykonawców wspólnie ubiegający się o zamówienie.
PRZED UDZIELENIEM ZAMÓWIENIA:
2. Wykaz dokumentów i oświadczeń składanych przez wykonawcę NA WEZWANIE ZAMAWIAJĄCEGO w celu potwierdzenie okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. 1 – w zakresie spełnienia warunków udziału w postępowaniu.
Wykonawca, którego oferta została najwyżej oceniona, obowiązany jest do złożenia niżej wymienionych dokumentów:
2.1. dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na sumę gwarancyjną określoną przez zamawiającego,
2.2. wykazu robót budowlanych wykonanych nie wcześniej niż w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wraz z podaniem ich rodzaju, wartości, daty, miejsca wykonania i podmiotów, na rzecz których roboty te zostały wykonane, z załączeniem dowodów określających czy te roboty budowlane zostały wykonane należycie, w szczególności informacji o tym czy roboty zostały wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego i prawidłowo ukończone, przy czym dowodami, o których mowa, są referencje bądź inne dokumenty wystawione przez podmiot, na rzecz którego roboty budowlane były wykonywane, a jeżeli z uzasadnionej przyczyny o obiektywnym charakterze wykonawca nie jest w stanie uzyskać tych dokumentów - inne dokumenty – wg. załącznika nr 5
2.3. wykazu osób, skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego, w szczególności odpowiedzialnych za kierowanie robotami budowlanymi, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, uprawnień, doświadczenia i wykształcenia niezbędnych do wykonania zamówienia publicznego, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności oraz informacją o podstawie do dysponowania tymi osobami – wg. załącznika nr 6
Jeżeli z uzasadnionej przyczyny wykonawca nie może złożyć dokumentów dotyczących sytuacji finansowej lub ekonomicznej wymaganych przez zamawiającego, może złożyć inny dokument, który w wystarczający sposób potwierdza spełnianie opisanego przez zamawiającego warunku udziału w postępowaniu.
Jeżeli wykaz, oświadczenia lub inne złożone przez wykonawcę dokumenty budzą wątpliwości zamawiającego, może on zwrócić się bezpośrednio do właściwego podmiotu, na rzecz którego roboty budowlane, dostawy lub usługi były wykonane, a w przypadku świadczeń okresowych lub ciągłych są wykonywane, o dodatkowe informacje lub dokumenty w tym zakresie.
3. Wykaz dokumentów i oświadczeń składanych przez wykonawcę NA WEZWANIE ZAMAWIAJĄCEGO w celu potwierdzenie okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. 3 - potwierdzających, że Wykonawca nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust.1 i 5 ustawy Pzp.
Wykonawca, którego oferta została najwyżej oceniona, obowiązany jest do złożenia niżej wymienionych dokumentów:
3.1. odpisu z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, w celu potwierdzenia braku podstaw wykluczenia na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy.
Jeżeli wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zamiast wymienionego dokumentu, składa dokument lub dokumenty, wystawione w kraju, w którym ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości. Dokument w tym zakresie powinien być wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert
4. Jeżeli wykonawca powołuje się na oświadczenia lub dokumenty o których mowa powyżej, będące:
§ w posiadania Zamawiającego, potwierdzające okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 1 i 3, zaleca się wskazanie w ofercie informacji czy Zamawiający jest w posiadaniu oświadczeń lub dokumentów dotyczących Wykonawcy (z podaniem numeru i nazwy postępowania Zamawiającego, w którym powyższe dokumenty zostały złożone),
lub
§ wskazania nazwy ogólnodostępnych baz danych, w szczególności rejestrów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (ze wskazaniem adresu internetowego, wydającego urzędu lub organu, z dokładnymi danymi referencyjnymi dokumentacji)
VII. INFORMACJA O SPOSOBIE POROZUMIEWANIA SIĘ ZAMAWIAJĄCEGO Z WYKONAWCAMI ORAZ PRZEKAZYWANIA OŚWIADCZEŃ I DOKUMENTÓW, A TAKŻE WSKAZANIE OSÓB UPRAWNIONYCH DO POROZUMIENIA SIĘ Z WYKONAWCAMI:
1. Informacja o sposobie porozumiewania się Zamawiającego z Wykonawcami:
a) Wykonawca może zwrócić się do Zamawiającego o wyjaśnienie treści SIWZ na piśmie: adres do korespondencji: Urząd Gminy Brudzeń Duży, ul. Toruńska 2, 09-414 Brudzeń lub:
· przesłanie faksem na numer 24 260 40 13
· drogą elektroniczną: ug_brudzen@interia.pl
Zamawiający prosi o przekazywanie pytań drogą elektroniczną również w wersji edytowalnej, gdyż skróci to czas udzielania wyjaśnień.
Jeżeli zamawiający lub wykonawca przekazują oświadczenia, wnioski, zawiadomienia oraz informacje faksem lub drogą elektroniczną, każda ze stron na żądanie drugiej niezwłocznie potwierdzi fakt ich otrzymania. Za datę powzięcia wiadomości uważa się dzień, w którym strony postępowania otrzymały informację za pomocą faksu.
W przypadku braku potwierdzenia otrzymania wiadomości przez Wykonawcę, Zamawiający na podstawie pozytywnego dowodu transmisji danych domniema, iż pismo wysłane przez Zamawiającego na numer faksu podany przez Wykonawcę zostało mu doręczone w sposób umożliwiający zapoznanie się Wykonawcy z treścią pisma. Wykonawca ponosi odpowiedzialność za sprawne działanie urządzeń.
b) Komunikacja elektroniczna wymaga korzystania z narzędzi i urządzeń lub formatów obsługiwanych przez program Word 2007, Excel 2007, Adobe Leader.
c) Korespondencja w niniejszym postępowaniu jest prowadzona w języku polskim to znaczy, że wszelka korespondencja w innym języku niż język polski winna być złożona wraz z tłumaczeniem na język polski.
d) Wyjaśnienie treści SIWZ są formułowane na piśmie, na wniosek (zapytanie) Wykonawcy. Zamawiający jest obowiązany niezwłocznie udzielić wyjaśnień jednak nie później niż na dwa dni przed upływem terminu składania ofert – pod warunkiem, iż wniosek o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia wpłynął do zamawiającego nie później niż do końca dnia, w którym upływa połowa wyznaczonego terminu składania ofert.
e) Jeżeli wniosek o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia wpłynął po upływie terminu składania wniosku, o którym mowa w pkt. d), lub dotyczy udzielonych wyjaśnień, zamawiający może udzielić wyjaśnień albo pozostawić wniosek bez rozpoznania.
f) Treść wyjaśnień zostanie przesłana do Wykonawcy, od którego wpłynęła prośba o wyjaśnienie oraz do Wykonawców, którym Zamawiający przekazał SIWZ, bez wskazania źródła zapytania.
g) Treść zapytań wraz z wyjaśnieniami każdorazowo zostanie umieszczona na stronie internetowej Zamawiającego www.ugbrudzenduzy.bip.org.pl
h) Zamawiający, informuje, iż w przypadku przedłużenia terminu składania ofert nie wpływa to na bieg terminu składania wniosku, o którym mowa w pkt. d).
i) W uzasadnionych przypadkach Zamawiający może przed upływem terminu składania ofert zmienić treść specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Dokonaną zmianę specyfikacji Zamawiający przekazuje niezwłocznie wszystkim wykonawcom, którym przekazano specyfikację istotnych warunków zamówienia, a także zamieszcza na stronie internetowej, na której udostępnił SIWZ. W przypadku, gdy zmiana treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia prowadzi do zmiany treści ogłoszenia o zamówieniu, zamawiający zamieszcza ogłoszenie o zmianie ogłoszenia w BZP.
j) Osoba/y uprawniona/e do porozumiewania się z Wykonawcami jest: Paweł Krzemiński – Kierownik Referatu Rozwoju Gminy i Rolnictwa w godz. 9:00-14.00
2. Przekazywanie oświadczeń lub dokumentów:
a) Złożenie oferty wraz z wymaganymi oświadczeniami oraz oświadczenia i dokumenty składane przez wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona oraz uzupełnień złożonych na wezwanie Zamawiającego oraz informacji dotyczącej zmiany lub wycofania oferty obowiązuje tylko FORMA PISEMNA, za pośrednictwem:
· operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 1481, zm. z 2018r. poz. 650),
· osobiście lub za pośrednictwem posłańca,
b) W przypadku, gdy Wykonawcy w określonym terminie nie złożył oświadczenia, o którym mowa w art. 25a ust. 1, oświadczeń lub dokumentów potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1, lub innych dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania, oświadczenia lub dokumenty są niekompletne, zawierają błędy lub budzą wskazane przez zamawiającego wątpliwości, zamawiający wzywa do ich złożenia, uzupełnienia lub poprawienia lub do udzielania wyjaśnień w terminie przez siebie wskazanym, chyba że mimo ich złożenia, uzupełnienia lub poprawienia lub udzielenia wyjaśnień oferta wykonawcy podlega odrzuceniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania.
c) Jeżeli wykonawca nie złożył wymaganych pełnomocnictw albo złożył wadliwe pełnomocnictwa, zamawiający wzywa do ich złożenia w terminie przez siebie wskazanym, chyba że mimo ich złożenia oferta wykonawcy podlega odrzuceniu albo konieczne byłoby unieważnienie postępowania
d) Wykonawca, na wezwanie Zamawiającego do uzupełnienia oferty składa w/w dokumenty i oświadczenie w terminie wyznaczonym przez Zamawiającego w jednej zamkniętej kopercie oznakowanej w sposób następujący:
NAZWA WYKONAWCY I JEGO ADRES:
ZAMAWIAJĄCY:
Gmina Brudzeń Duży
ul. Toruńska 2, 09-414 Brudzeń Duży
UZUPEŁNIENIE OFERTY
w przetargu na:
„Rozbudowa drogi gminnej w m. Turza Mała od km 0+000 do km 1+138.08 w ramach zadania inwestycyjnego „Budowa Modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Turza Mała, gmina Brudzeń Duży”
VIII. WADIUM:
1. Oferta winna być zabezpieczona wadium w wysokości 5.000,00 zł. słownie: pięć tysięcy złotych 00/100
2. Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert.
3. Wadium musi obejmować okres związania ofertą tj. 30 dni od daty ostatecznego terminu składania ofert.
4. Wykonawca może wnieść wadium w:
a) pieniądzu,
b) poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym,
c) gwarancjach bankowych,
d) gwarancjach ubezpieczeniowych,
e)
poręczeniach
udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt. 2 ustawy
z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju
Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 275).
5. W przypadku wnoszenia wadium w pieniądzu Wykonawca jest zobowiązany wpłacić wadium przelewem na rachunek: Bank Spółdzielczy „MAZOWSZE” W Płocku Oddział w Brudzeniu Dużym 88 9042 1042 0550 0374 2000 0020 (o ile jest to możliwe Zamawiający prosi o dołączenie do oferty kserokopii przelewu)
Za skuteczne wniesienie wadium w pieniądzu Zamawiający
uważa wadium, które
w wyznaczonym terminie składania ofert znajduje się na wskazanym rachunku
bankowym Zamawiającego.
6. Wadium wniesione w pieniądzu zamawiający przechowuje na rachunku bankowym.
7. W przypadku wadium wnoszonego w innej formie niż w pieniądzu do oferty należy załączyć kserokopię poświadczoną za zgodność z oryginałem, natomiast oryginał wykonawca składa wraz z ofertą w tej samej kopercie ale (jako oddzielny nie spięty z ofertą) pozwalający na jego zwrot bez dekompletowania oferty.
8. Wadium wnoszone w formie gwarancji lub poręczenia, dokumenty te powinny być sporządzone zgodnie z obowiązującym prawem i zawierać co najmniej:
· nazwę zleceniodawcy (Wykonawcy), beneficjenta poręczenia/ gwarancji (Zamawiającego: Gmina Brudzeń Duży), poręczyciela/gwaranta oraz adresy ich siedzib,
· określenie wierzytelności, która ma być zabezpieczona poręczeniem/ gwarancją,
· kwotę wadium,
· terminem ważności poręczenia/gwarancji – nie krótszy niż termin związania ofertą,
· zobowiązanie poręczyciela/gwaranta do zapłaty kwoty wadium nieodwołalne, bezwarunkowe na pierwsze pisemne żądanie Zamawiającego w okolicznościach określonych w art. 46 ust. 4a i 5 ustawy Prawo zamówień publicznych
9. Oferta nie zabezpieczona akceptowaną formą wadium zostanie odrzucona.
10. Zamawiający zwraca wadium wszystkim wykonawcom niezwłocznie po wyborze oferty najkorzystniejszej lub unieważnieniu postępowania z wyjątkiem wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, z zastrzeżeniem pkt. 13 i 16.
11. Zamawiający zwraca wadium wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza niezwłocznie po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz wniesieniu zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
12. Zamawiający z zastrzeżeniem pkt. 13 zwraca niezwłocznie wadium na wniosek wykonawcy, który wycofał ofertę przed upływem terminu składania ofert.
13. Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust. 3 i 3a, z przyczyn leżących po jego stronie, nie złożył oświadczeń lub dokumentów potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1, oświadczenia, o którym mowa w art. 25a ust. 1, pełnomocnictw lub nie wyraził zgody na poprawienie omyłki, o której mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3, co spowodowało brak możliwości wybrania oferty złożonej przez wykonawcę jako najkorzystniejszej.
14. Zamawiający żąda ponownego wniesienia wadium przez wykonawcę, któremu zwrócono wadium na podstawie ww. pkt. 10, jeżeli w wyniku ostatecznego rozstrzygnięcia odwołania jego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza. Wykonawca wnosi wadium w terminie określonym przez zamawiającego.
15. Jeżeli wadium wniesiono w pieniądzu, zamawiający zwraca je wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszty prowadzenia rachunku bankowego oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy wskazany przez wykonawcę.
16. Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca, którego oferta została wybrana:
1) odmówił podpisania umowy w sprawie zamówienia publicznego na warunkach określonych w ofercie;
2) nie wniósł wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy;
3) zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego stało się niemożliwe z przyczyn leżących po stronie wykonawcy.
17. Zamawiający na podstawie art. 89 ust. 1 pkt. 7b ustawy Pzp., odrzuci ofertę Wykonawcy, który nie wniósł wadium lub zostało ono wniesione w sposób nieprawidłowy.
IX. TERMIN ZWIĄZANIA OFERTĄ:
1. Termin związania ofertą wynosi 30 dni. Bieg terminu
związania ofertą rozpoczyna się wraz
z upływem terminu składania ofert.
2. Wykonawca samodzielnie lub na wniosek zamawiającego może przedłużyć termin związania ofertą, z tym, że zamawiający może tylko raz, co najmniej na 3 dni przed upływem terminu związania ofertą, zwrócić się do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie tego terminu o oznaczony okres, nie dłuższy jednak niż 60 dni.
3. Przedłużenie okresu
związania ofertą jest dopuszczalne tylko z jednoczesnym przedłużeniem okresu
ważności wadium albo, jeżeli nie jest to możliwie, z wniesieniem nowego wadium
na przedłużony okres związania ofertą. Jeżeli przedłużenie terminu związania
ofertą dokonywane jest po wyborze oferty najkorzystniejszej, obowiązek
wniesienia nowego wadium lub jego przedłużenia dotyczy jedynie wykonawcy,
którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza.
X. OPIS SPOSOBU PRZYGOTOWANIA OFERT:
1. OFERTA WINNA ZAWIERAĆ:
a) wypełniony i podpisany formularz oferty (wg załącznika nr 1).
b) odpowiednio:
· w przypadku wpłaty wadium w pieniądzu (o ile jest to możliwe) kserokopię przelewu potwierdzającego wniesienie wadium w pieniądzu
lub
· w przypadku wadium wnoszonego w innej formie niż w pieniądzu - ksero dokumentu wadialnego spiętego wraz z ofertą. Oryginał dokumentu wykonawca składa wraz z ofertą jako oddzielny, nie spięty z ofertą.
c) W przypadku złożenia oferty wspólnej – pełnomocnictwo udzielone Pełnomocnikowi (np. Liderowi / przedstawicielowi / partnerowi wiodącemu) do reprezentowania w postępowaniu lub do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy
d) oświadczenia wymienione w pkt. VII. 1 SIWZ,
2. Ofertę należy sporządzić w języku polskim, w sposób czytelny na komputerze, maszynie lub pismem odręcznym.
3. Treść
złożonej oferty musi odpowiadać treści SIWZ. Zamawiający zaleca wykorzystanie formularzy przekazanych przez
Zamawiającego. Dopuszcza się w ofercie złożenie załączników opracowanych przez
Wykonawcę, pod warunkiem, że będą one identyczne w treści
z formularzami opracowanymi przez Zamawiającego.
4. Dokumenty sporządzone w języku obcym muszą być składane przez Wykonawców wraz z ich tłumaczeniem na język polski.
5. Każdy wykonawca ma prawo złożyć tyko jedną ofertę.
6. Wykonawca ponosi wszystkie koszty związane z przygotowaniem i złożeniem oferty.
7. Ofertę należy złożyć na (lub według wzoru) druku „Oferta” – załącznik nr 1. Wykonawcy nie wolno dokonywać żadnych zmian merytorycznych we wzorze druku „Oferta” opracowanego przez Zamawiającego.
8. Oferta i załączniki do oferty (oświadczenia i dokumenty) muszą być podpisane przez osobę/osoby upoważnioną/e do reprezentowania firmy na zewnątrz i zaciągania zobowiązań w wysokości odpowiadającej cenie oferty. Jeśli dokument przedstawiony jest w postaci kserokopii – poświadczenie, oprócz adnotacji: „za zgodność z oryginałem”, musi być opatrzone imienną pieczątką i podpisem bądź czytelnym podpisem osoby upoważnionej do reprezentowania firmy na zewnątrz.
9. Zaleca się, aby każda kartka oferty wraz ze wszystkimi załącznikami była ponumerowana i parafowana przez osobę podpisującą ofertę oraz trwale spięte. Natomiast wszystkie miejsca, w których Wykonawca naniósł zmiany muszą być parafowane przez osobę/y podpisującą/e ofertę.
10. Rozliczenia pomiędzy wykonawcą a zamawiającym odbywać się będą w złotych polskich.
11. W przypadku wykazania doświadczenia na podstawie wykonania zamówień w innej walucie, wykonawca zobowiązany jest w wykazie „Doświadczenie” wpisać wartość zamówienia w tej walucie oraz wpisać przeliczenie wg średniego kursu NBP na dzień zakończenia każdego z tych zamówień.
12. Zamawiający informuje, iż zgodnie z art. 8 w zw. z art. 96 ust. 3 ustawy Pzp oferty składane w postępowaniu o zamówienie publiczne są jawne i podlegają udostępnieniu od chwili ich otwarcia, z wyjątkiem informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeśli Wykonawca, zastrzegł, że nie mogą one być udostępniane oraz wykazał, iż zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa. Wykonawca nie może zastrzec informacji, o których mowa w art. 86 ust. 4 ustawy Pzp.
13. Zamawiający zaleca, aby informacje zastrzeżone, jako tajemnica przedsiębiorstwa były przez Wykonawcę złożone w oddzielnej wewnętrznej kopercie z oznakowaniem „tajemnica przedsiębiorstwa”, lub spięte (zszyte) oddzielnie od pozostałych, jawnych elementów oferty. W razie braku takiego wskazania, Zamawiający uzna, że wszelkie oświadczenia i zaświadczenia składane w trakcie postępowania są jawne bez zastrzeżeń.
14. Zastrzeżenie informacji, które nie stanowią tajemnicy przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji będzie traktowane jako bezskuteczne i skutkować będzie ich odtajnieniem, zgodnie z uchwałą SN z 20 października 2005 (sygn. III CZP 74/05).
XI. SPOSÓB SKŁADANIA OFERT:
1. Ofertę należy złożyć w jednej zamkniętej kopercie, zapieczętowanej w sposób gwarantujący zachowanie w poufności jej treści oraz zabezpieczającej jej nienaruszalność do terminu otwarcia ofert.
2. Oferta powinna być umieszczona w zamkniętej, oznakowanej kopercie w sposób następujący:
NAZWA WYKONAWCY I JEGO ADRES:
ZAMAWIAJĄCY:
Gmina Brudzeń Duży
ul. Toruńska 2, 09-414 Brudzeń Duży
OFERTA w przetargu nieograniczonym na:
„Rozbudowa drogi gminnej w m. Turza Mała od km 0+000 do km 1+138.08 w ramach zadania inwestycyjnego „Budowa Modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Turza Mała, gmina Brudzeń Duży”.
nie otwierać przed: dniem 21.08.2018 r., godzina 10:15
XII. MIEJSCE I TERMIN SKŁADANIA OFERT:
1. Oferty należy składać w siedzibie Zamawiającego, w sekretariacie, w terminie do dnia 21.08.2018 roku do godziny 10:00
2. Wykonawca otrzyma pisemne potwierdzenie złożenia oferty z odnotowanym terminem jej złożenia oraz numerem, jakim oferta została oznakowana.
3. Oferta złożona po terminie zostanie zwrócona niezwłocznie
XIII. MIEJSCE I TERMIN OTWARCIA OFERT:
1. Oferty zostaną otwarte w siedzibie Zamawiającego w dniu 21.08.2018 roku
o godz. 10:15.
2. Wykonawcy mogą uczestniczyć w publicznej sesji otwarcia ofert podczas której:
§ bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający poda kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.
§
podczas otwarcia ofert zamawiający podaje nazwę
(firmy) oraz adresy wykonawców,
a także informacje dotyczące ceny, okresu gwarancji zawartych w
ofertach.
3. Niezwłocznie po otwarciu ofert zamawiający zamieszcza na stronie internetowej informacje dotyczące
a) kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia;
b) firm oraz adresów wykonawców, którzy złożyli oferty w terminie;
c) ceny, terminu wykonania zamówienia, okresu gwarancji i warunków płatności zawartych w ofertach
XIV. OPIS SPOSOBU OBLICZENIA CENY:
1. Sposób obliczenia ceny:
a) Wykonawca w ofercie podaje cenę ryczałtową za wykonanie przedmiotu zamówienia. Podstawą określenia ceny ryczałtowej jest dokumentacja techniczna i specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót, zasady wiedzy i sztuki budowlanej a także z uwzględnieniem wszelkich kosztów niezbędnych do wykonania zamówienia.
b) W cenie ryczałtowej Wykonawca zobowiązany jest uwzględnić koszty wszystkich robót, których wykonanie jest konieczne do realizacji zamówienia, wynikające z dokumentacji technicznej i specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych, jak również wszelkie inne koszty wynikające z realizacji obowiązków Wykonawcy określonych w projekcie umowy (załącznik nr 7 do SIWZ), w tym także ryzyko Wykonawcy z tytułu oszacowania wszelkich kosztów związanych z realizacją przedmiotu umowy, a także oddziaływania innych czynników mających lub mogących mieć wpływ na koszty.
c) Dla prawidłowego obliczenia ceny zaleca się przeprowadzenie wizji lokalnej terenu budowy w celu zapoznania się ze specyfiką i zakresem robót oraz jego porównania z zakresem przewidzianym w dokumentacji technicznej i specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych.
d) Upusty oferowane przez wykonawcę muszą być zawarte w cenach jednostkowych.
2. Cena oferty winna być wyrażona w PLN
3. Zamawiający poprawia w ofercie:
a) oczywiste omyłki pisarskie,
b) oczywiste omyłki rachunkowe z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek,
c) inne omyłki polegające na niezgodności oferty ze SIWZ, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty.
4. Zamawiający po poprawieniu oczywistych omyłek rachunkowych w obliczeniu ceny, niezwłocznie zawiadamia o tym wykonawcę, którego oferta została poprawiona.
XV. WYCOFANIE OFERTY LUB JEJ ZMIANY:
1. Wykonawca może, przed upływem terminu do składania ofert zmienić lub wycofać ofertę.
2. Powiadomienie o wprowadzeniu zmiany oferty musi być złożone według takich samych wymagań, jak składana oferta, odpowiednio oznakowana dodatkowo dopiskiem „ZMIANA”,
3. Powiadomienie o wycofaniu oferty musi być złożone również według takich samych wymagań, jak składana oferta, odpowiednio oznakowana dodatkowo dopiskiem „WYCOFANIE”.
4. Koperty oznaczone napisem „WYCOFANIE” będą otwierane w pierwszej kolejności i po stwierdzeniu poprawności postępowania Wykonawcy koperty ofert które zostały wycofane nie będą otwierane.
5. Koperty oznaczone dopiskiem „ZMIANA” zostaną otwarte przy otwieraniu oferty Wykonawcy, który wprowadził zmiany i po stwierdzeniu poprawności procedury dokonywania zmian zostaną dołączone do oferty.
XVI. OPIS KRYTERIÓW, KTÓRYMI ZAMAWIAJĄCY BĘDZIE SIĘ KIEROWAŁ PRZY WYBORZE OFERTY:
1. Oceny ofert będzie dokonywała komisja przetargowa.
2. W odniesieniu do Wykonawców, którzy spełnili postawione warunki komisja dokona oceny ofert na podstawie następującego kryterium:
2.1. Cena - 60 %,
2.2. Gwarancja - 40%
a) Kryterium „cena” (C) będzie liczona wg wzoru:
Zamawiający przy obliczaniu tego kryterium będzie brał pod uwagę cenę za wykonanie przedmiotu zamówienia. Oferta z ceną najniższą otrzyma 60 pkt. i zostanie przyjęta jako podstawa do badania pozostałych ofert. Punktacja za ceny kolejnych ofert odbędzie się wg wzoru:
Najniższa cena oferty
C = ------------------------------ x 60,0
Cena badanej oferty
b) kryterium „gwarancja” (G), ilość punktów - max 40 pkt.:
Zamawiający przy obliczaniu tego kryterium będzie brał pod uwagę okres gwarancji i rękojmi udzielony na wykonany przedmiot zamówienia. Wykonawca otrzyma punkty za udzielony okres gwarancji i rękojmi:
· 24 m-ce – 0 pkt,
· 30 m-cy – 20 pkt.
· 36 m-cy – 40 pkt.
Uwaga:
Wykonawca zobowiązany jest w druku ofertowym dokonać przez podkreślenie oferowanej ilości gwarancji i rękojmi. W przypadku gdy wykonawca nie wybierze żadnej opcji, to Zamawiający odrzuci ofertę
Łączna ilość punktów uzyskanych przez wykonawcę:
P = C + G
gdzie:
P – łączna ilość punktów uzyskanych przez wykonawcę
C – ilość punktów uzyskanych w kryterium „cena”
G – ilość punktów uzyskanych w kryterium „gwarancja”
3. Jeżeli nie można wybrać najkorzystniejszej oferty z uwagi na to, że dwie lub więcej ofert przedstawia taki sam bilans ceny lub kosztu i innych kryteriów oceny ofert, zamawiający spośród tych ofert wybiera ofertę z najniższą ceną lub najniższym kosztem, a jeżeli zostały złożone oferty o takiej samej cenie lub koszcie, zamawiający wzywa wykonawców, którzy złożyli te oferty, do złożenia w terminie określonym przez zamawiającego ofert dodatkowych.
4. Zamawiający udzieli zamówienia Wykonawcy, którego oferta odpowiada wszystkim wymaganiom określonym w niniejszej specyfikacji i została oceniona jako najkorzystniejsza w oparciu o podane kryterium wyboru.
XVII. INFORMACJA O FORMALNOŚCIACH, JAKIE POWINNY ZOSTAĆ DOPEŁNIONE PO WYBORZE OFERTY W CELU ZAWARCIA UMOWY W SPRAWIE ZAMÓWIENIA PUBLICZNEGO:
1. Zamawiający zawrze umowę w sprawie zamówienia publicznego w terminie nie krótszym niż 5 dni od dnia przesłania zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty, jeżeli zawiadomienie to zostało przesłane przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, albo 10 dni - jeżeli zostało przesłane w inny sposób.
2. Zamawiający może zawrzeć umowę w sprawie zamówienia publicznego przed upływem terminów, o których mowa w pkt. 1:
· złożono tylko jedną ofertę,
· upłynął termin do wniesienia odwołania na czynności zamawiającego wymienione w art. 180 ust. 2 lub w następstwie jego wniesienia Izba ogłosiła wyrok lub postanowienie kończące postępowanie odwoławcze.
3. Jeżeli Wykonawca, którego oferta została wybrana uchyla się od zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego lub nie wnosi wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, Zamawiający zgodnie z art. 94 ust. 3 ustawy Pzp może wybrać ofertę najkorzystniejszą z pośród pozostałych ofert bez przeprowadzenia ich ponownego badania i oceny, chyba że zachodzą przesłanki unieważnienia postępowania o których mowa w art. 93 ust.1 ustawy Pzp.
4. Warunkiem zawarcia umowy z wybranym Wykonawcą będzie, przed podpisaniem umowy dostarczenie:
a) dokumentów (kserokopia uprawnień, kserokopie aktualnego zaświadczenia Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa), że wykazane w ofercie osoby posiadają wymagane uprawnienia określone w pkt. VI. ppkt. 3.2.2. SIWZ.
b) złożenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy określonego w pkt. XVIII SIWZ.
c) w przypadku wyboru oferty złożonej przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia - umowy regulującej współpracę podmiotów wspólnie ubiegających się o zamówienie.
d) złożenie najpóźniej w dniu podpisania umowy, oświadczenie wykonawcy lub podwykonawcy, że zgodnie z art.29.3a ustawy Pzp przy realizacji zadania będzie korzystał z pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę, zgodnie z wymogiem zawartym w SIWZ.
e) kosztorysu ofertowego sporządzonego na podstawie przedmiaru robót w celu ewentualnego skorzystania z zapisów określonych w SIWZ pkt. XX. 2
XVIII. ZABEZPIECZENIE NALEŻYTEGO WYKONANIA UMOWY
1. Zamawiający żądać będzie od Wykonawcy, którego oferta
została wybrana jako najkorzystniejsza, wniesienia zabezpieczenia należytego
wykonania umowy w wysokości
10 % ceny brutto wynikającej z
oferty.
2. Zabezpieczenie służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.
3. Zabezpieczenie może być wnoszone według wyboru wykonawcy w jednej lub w kilku następujących formach:
a) pieniądzu;
b) poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że zobowiązanie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym;
c) gwarancjach bankowych;
d) gwarancjach ubezpieczeniowych;
e) poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których
mowa w art. 6b ust. 5 pkt. 2 ustawy
z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
4. Zabezpieczenie wnoszone w pieniądzu wykonawca wpłaca przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zamawiającego.
5. W przypadku wniesienia wadium w pieniądzu wykonawca może wyrazić zgodę na zaliczenie kwoty wadium na poczet zabezpieczenia.
6. Jeżeli zabezpieczenie wniesiono w pieniądzu, zamawiający przechowuje je na oprocentowanym rachunku bankowym. Zamawiający zwraca zabezpieczenie wniesione w pieniądzu z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszt prowadzenia tego rachunku oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy wykonawcy.
7. Z kwoty, o której mowa w ust.1 niniejszego § Zamawiający:
a) zwolni 70 % w terminie 30 dni od dnia wykonania przedmiotu zamówienia i uznania przez zamawiającego za należycie wykonane,
b) zatrzyma 30 % na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady, a zwróci nie później niż w 15 dniu po upływie okresu rękojmi za wady.
8. Zabezpieczenie należytego wykonania wnoszonego w innej formie niż gotówkowej, Wykonawca zobowiązany jest złożyć najpóźniej w dniu podpisania umowy:
a) najpóźniej w dniu podpisania umowy - zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości kwoty o której mowa w ust. 1 z ważnością do 30 dnia włącznie liczonego od dnia wykonania przedmiotu umowy i uznania przez Zamawiającego za należycie wykonane.
b) na dzień odbioru końcowego potwierdzającego wykonanie przedmiotu - zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady w wysokości 30 % kwoty o której mowa w ust. 1, zamówienia z ważnością do 15 dnia po upływie okresu rękojmi za wady, tj. do dnia …………..(termin zostanie wyliczony po uwzględnieniu okresu udzielonej przez wykonawcę gwarancji.),
lub
dokument zabezpieczenia należytego wykonania zawierający klauzulę dotyczącą zarówno zabezpieczenia należytego wykonania umowy i zabezpieczenia roszczeń z tytułu rękojmi za wady,
c) w przypadku nie złożenia wymienionej w pkt. b) gwarancji we wskazanym terminie - Zamawiający powyższą kwotę potrąci z faktury wykonawcy,
d) Wykonawca zobowiązany jest do aktualizowania dokumentu zabezpieczenia należytego wykonania umowy w terminie 3 dni przed upływem ważności okresu obejmującego zabezpieczenie i przedłożenia Zamawiającemu w tym terminie wznowionego dokumentu zabezpieczenia. Obowiązek ten dotyczy np. sytuacji, gdy wykonawca nie wywiąże się z obowiązku terminowego wykonania przedmiotu zamówienia, który jednocześnie spowoduje zmiany terminów ważności dokumentu zabezpieczenia należytego wykonania umowy i zabezpieczenia roszczeń z tytułu rękojmi za wady określone w pkt. a) i b).
XIX. ISTOTNE WARUNKI UMOWY
Istotne warunki umowy zawiera wzór umowy – załącznik nr 7 do niniejszej specyfikacji.
XX. EWENTUALNE ZMIANY POSTANOWIEŃ ZAWARTYCH W UMOWIE W STOSUNKU DO OFERTY:
Zamawiający zgodnie z art. 144 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość dokonywania zmian w treści zawartej umowy w stosunku do treści oferty w zakresie:
- Zmiany terminu wykonania przedmiotu zamówienia:
a) działania siły wyższej np. wystąpienia zdarzenia losowego wywołanego przez czynniki zewnętrzne, którego nie można było przewidzieć z pewnością, w szczególności zagrażającego bezpośrednio życiu lub zdrowiu ludzi lub grożącego powstaniem szkody w znacznych rozmiarach,
b) z powodu działań osób trzecich uniemożliwiających wykonanie prac, które to działanie nie są konsekwencją winy któregokolwiek ze stron,
c) z powodu wystąpienia dodatkowych robót, a niemożliwych do przewidzenia przed zawarciem umowy przez doświadczonego wykonawcę,
d) ze względu na specyfikę realizowanych robót – brak możliwości wykonania poszczególnych robót przez wykonawcę spowodowana: realizacją robót w obiekcie czynny lub warunkami atmosferycznymi uniemożliwiającymi prawidłowe wykonanie robót
Fakty powyższe opisane w pkt. od a-d muszą być zgłoszone przez Wykonawcę pisemnie wraz z uzasadnieniem i zatwierdzone przez Zamawiającego.
Strony ustalą nowy termin, który zostanie wprowadzony aneksem do umowy.
- Zmiany wynagrodzenia umownego:
a) w przypadku ograniczenia lub rezygnacji z części umownego zakresu robót. Strony ustalą wartość na podstawie danych z kosztorysu ofertowego, która następnie zostanie wprowadzona aneksem do umowy. W związku z prawem Zamawiającego do zaniechania określonych robót, Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tytułu odstąpienia, odszkodowania itp.
b) w przypadku realizacji dodatkowych robót budowlanych nieobjętych zamówieniem podstawowym, o ile stały się niezbędne do wykonania podstawowego przedmiotu zamówienia i zostaną spełnione łącznie warunki opisane w art. 144 ust. 1 pkt. 2) ustawy Pzp. Wykonawca do wyliczenia wartości robót dodatkowych przyjmie czynniki cenotwórcze wynikające z kosztorysu ofertowego a w przypadku brakujących cen w kosztorysie ofertowym, brakujące ceny zostaną przyjęte z zeszytów SEKOCENBUD (jako średnie) za kwartał poprzedzający ich wbudowanie. W przypadku zaistnienia opisanej sytuacji Zamawiający po dokonaniu zmiany umowy zamieści w BZP ogłoszenie o zmianie umowy.
c) W przypadku zaistnienia sytuacji powodującej wprowadzenie w trakcie realizacji zamówienia robót lub materiałów zamiennych w stosunku do opisanych w przedmiarze robót z uwagi na: postęp technologiczny, obniżenie kosztów eksploatacji, wzrost wydajności urządzenia, poprawa funkcjonalności - zamienne zakresy robót lub materiały zostaną ustalone przed ich realizacją w zatwierdzonym przez Zamawiającego protokóle konieczności, a ich wartość zostanie określona w oparciu o sporządzony przez Wykonawcę kosztorys zamienny. Fakty powyższe muszą być zgłoszone pisemnie wraz z uzasadnieniem przez Wykonawcę i zatwierdzone przez Zamawiającego, chyba że wnioskodawcą zmiany jest Zamawiający wówczas Zamawiający występuje pisemnie do Wykonawcy. Wykonawca zobowiązany będzie do wyliczenia wartości robót lub materiałów zamiennych przyjmując czynniki cenotwórcze wynikające z kosztorysu ofertowego a w przypadku brakujących cen materiałów w kosztorysie ofertowym, brakujące ceny zostaną przyjęte z zeszytów SEKOCENBUD (jako średnie) za kwartał poprzedzający ich wbudowanie. Wycena powyższa zastąpi wycenę danej pozycji określonej w kosztorysie ofertowym. Fakty powyższe muszą być zgłoszone pisemnie wraz z uzasadnieniem przez Wykonawcę i zatwierdzone przez Zamawiającego po uprzednim zaakceptowaniu przez instytucje dofinansowującą. Zmiana wymaga podpisania przez strony aneksu.
Fakty powyższe muszą być zgłoszone pisemnie wraz z uzasadnieniem przez Wykonawcę i zatwierdzone przez Zamawiającego.
- Zmiany osób wymienionych w wykazie osób uczestniczących w wykonaniu przedmiotu zamówienia, pod warunkiem posiadania wymaganych uprawnień budowlanych. Zmiana osób pełniących obowiązki Kierowników robót/ Kierownika budowy musi być uzasadniona przez Wykonawcę na piśmie i wymaga zaakceptowania przez Zamawiającego.
- Zmiany (modyfikacja) złożonych w postępowaniu deklaracji odnośnie do podwykonawstwa poprzez:
a) wskazanie innych podwykonawców,
b) rezygnację z podwykonawców,
c) wskazanie innego zakresu podwykonawstwa,
d) wykonanie zamówienia przy pomocy podwykonawców, pomimo niewskazania w postępowaniu żadnej części zamówienia przeznaczonej do wykonania w ramach podwykonawstwa (art. 36b ust. 1).
W przypadku gdy zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22a ust. 1, w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, wykonawca jest obowiązany wykazać zamawiającemu, że proponowany inny podwykonawca lub wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż podwykonawca, na którego zasoby wykonawca powoływał się w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia
XXII. ŚRODKI OCHRONY PRAWNEJ:
- Środki ochrony prawnej przysługują Wykonawcom, jeżeli ich interes prawny w uzyskaniu zamówienia doznał lub może doznać uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy, na zasadach określonych w art. 179-198g Prawa zamówień publicznych
- Zamawiający informuje, iż wartość niniejszego zamówienia jest niższa niż 5.225.000 EURO.
XXIII. Wymagania dotyczące podwykonawstwa:
1. Zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę części zamówienia, której wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcy i podania przez wykonawcę firm podwykonawców,
2. W przypadku gdy zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22a ust. 1, w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, wykonawca jest obowiązany wykazać zamawiającemu, że proponowany inny podwykonawca lub wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż podwykonawca, na którego zasoby wykonawca powoływał się w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia.
3. Jeżeli powierzenie podwykonawcy wykonania części zamówienia na roboty budowlane lub usługi następuje w trakcie jego realizacji, wykonawca na żądanie zamawiającego przedstawia oświadczenie, o którym mowa w art. 25a ust. 1, lub oświadczenia lub dokumenty potwierdzające brak podstaw wykluczenia wobec tego podwykonawcy.
4. Jeżeli zamawiający stwierdzi, że wobec danego podwykonawcy zachodzą podstawy wykluczenia, wykonawca obowiązany jest zastąpić tego podwykonawcę lub zrezygnować z powierzenia wykonania części zamówienia podwykonawcy
5. Powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom nie zwalnia wykonawcy z odpowiedzialności za należyte wykonanie tego zamówienia
6. Zgodnie z art. 143b ustawy Pzp Wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca zamówienia na roboty budowlane zamierzający zawrzeć umowę o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, jest obowiązany, w trakcie realizacji zamówienia publicznego na roboty budowlane, do przedłożenia zamawiającemu projektu tej umowy, przy czym podwykonawca lub dalszy podwykonawca jest obowiązany dołączyć zgodę wykonawcy na zawarcie umowy o podwykonawstwo o treści zgodnej z projektem umowy,
7. Termin zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy przewidziany w umowie o podwykonawstwo nie może być dłuższy niż 30 dni od dnia doręczenia wykonawcy, podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy faktury lub rachunku, potwierdzających wykonanie zleconej podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy roboty budowlanej.
8. Zamawiający, w terminie 14 dni liczone od dnia otrzymania przez Zamawiającego projektu umowy o podwykonawstwo, a także projektu jej zmian, zgłasza w formie pisemnej zastrzeżenia do projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane:
a) niespełniającej wymagań określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia,
b) gdy przewiduje termin zapłaty wynagrodzenia dłuższy niż określony w pkt. 7
9. Niezgłoszenie w formie pisemnej zastrzeżeń do przedłożonego projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, w terminie określonym zgodnie z pkt.8, uważa się za akceptację projektu umowy przez zamawiającego.
10. Wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca zamówienia na roboty budowlane przedkłada zamawiającemu poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię zawartej umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia.
11. Zamawiający, w terminie określonym w pkt. 8, zgłasza w formie pisemnej sprzeciw do umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, w przypadkach, o których mowa w pkt.8 lit. a) i b).
12. Niezgłoszenie w formie pisemnej sprzeciwu do przedłożonej umowy o podwykonawstwo w terminie określonym w pkt. 8, uważa się za akceptację umowy przez zamawiającego.
13. Wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca zamówienia na roboty budowlane przedkłada zamawiającemu poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię zawartej umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi, w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia, z wyłączeniem umów o podwykonawstwo o wartości mniejszej niż 0,5% wartości umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz umów o podwykonawstwo, których przedmiot został wskazany przez zamawiającego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, jako niepodlegający niniejszemu obowiązkowi. Wyłączenie, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie dotyczy umów o podwykonawstwo o wartości większej niż 50 000 zł.
W przypadku gdy w w/w umowach o podwykonawstwo termin zapłaty wynagrodzenia jest dłuższy niż w umowie podstawowej zawartej pomiędzy Zamawiającym a wykonawcą wybranym w postępowaniu przetargowym, zamawiający informuje o tym wykonawcę i wzywa go do doprowadzenia do zmiany tej umowy pod rygorem wystąpienia o zapłatę kary umownej.
14. W zakresie zapłaty wynagrodzenia:
a) Zamawiający dokonuje bezpośredniej zapłaty wymagalnego wynagrodzenia przysługującego podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, który zawarł zaakceptowaną przez zamawiającego umowę o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub który zawarł przedłożoną zamawiającemu umowę o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi, w przypadku uchylenia się od obowiązku zapłaty odpowiednio przez wykonawcę, podwykonawcę lub dalszego podwykonawcę zamówienia na roboty budowlane,
b) Wynagrodzenie, o którym mowa w pkt. a), dotyczy wyłącznie należności powstałych po zaakceptowaniu przez zamawiającego umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub po przedłożeniu zamawiającemu poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi,
c) Bezpośrednia zapłata obejmuje wyłącznie należne wynagrodzenie, bez odsetek, należnych podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy,
d) Przed dokonaniem bezpośredniej zapłaty zamawiający jest obowiązany umożliwić wykonawcy zgłoszenie w formie pisemnej uwag dotyczących zasadności bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, o których mowa w pkt. a). Zamawiający informuje o terminie zgłaszania uwag, nie krótszym niż 7 dni od dnia doręczenia tej informacji,
e) W przypadku zgłoszenia uwag, o których mowa w pkt. d), w terminie wskazanym przez zamawiającego, zamawiający może:
1) nie dokonać bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, jeżeli wykonawca wykaże niezasadność takiej zapłaty albo
2) złożyć do depozytu sądowego kwotę potrzebną na pokrycie wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy w przypadku istnienia zasadniczej wątpliwości zamawiającego co do wysokości należnej zapłaty lub podmiotu, któremu płatność się należy, albo
3) dokonać bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, jeżeli podwykonawca lub dalszy podwykonawca wykaże zasadność takiej zapłaty,
f) W przypadku dokonania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, o których mowa w pkt. a), zamawiający potrąca kwotę wypłaconego wynagrodzenia z wynagrodzenia należnego wykonawcy,
g) Konieczność wielokrotnego dokonywania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, o których mowa w pkt. a), lub konieczność dokonania bezpośrednich zapłat na sumę większą niż 5% wartości umowy w sprawie zamówienia publicznego może stanowić podstawę do odstąpienia od umowy w sprawie zamówienia publicznego przez zamawiającego,
XXIV. Klauzula informacyjna RODO
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), dalej „RODO”, informuję, że:
§ administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Zamawiający - Gmina Brudzeń Duży,
§ inspektorem ochrony danych osobowych u Zamawiającego jest Pan/Pani Dariusz Reczek kontakt: adres e-mail, telefon/ * ug_brudzen@interia.pl, tel. (24) 260 40 81;
§ Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c RODO w celu związanym z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego pn. Rozbudowa drogi gminnej w m. Turza Mała od km 0+000 do km 1+138.08 w ramach zadania inwestycyjnego „Budowa Modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Turza Mała, gmina Brudzeń Duży prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego
§ odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą osoby lub podmioty, którym udostępniona zostanie dokumentacja postępowania w oparciu o art. 8 oraz art. 96 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1579 i 2018), dalej „ustawa Pzp”;
§ Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane, zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy Pzp, przez okres 4 lat od dnia zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeżeli czas trwania umowy przekracza 4 lata, okres przechowywania obejmuje cały czas trwania umowy;
§ obowiązek podania przez Panią/Pana danych osobowych bezpośrednio Pani/Pana dotyczących jest wymogiem ustawowym określonym w przepisach ustawy Pzp, związanym z udziałem w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego; konsekwencje niepodania określonych danych wynikają z ustawy Pzp;
§ w odniesieniu do Pani/Pana danych osobowych decyzje nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany, stosowanie do art. 22 RODO;
§ posiada Pani/Pan:
− na podstawie art. 15 RODO prawo dostępu do danych osobowych Pani/Pana dotyczących;
− na podstawie art. 16 RODO prawo do sprostowania Pani/Pana danych osobowych **;
− na podstawie art. 18 RODO prawo żądania od administratora ograniczenia przetwarzania danych osobowych z zastrzeżeniem przypadków, o których mowa w art. 18 ust. 2 RODO ***;
− prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, że przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy RODO;
§ nie przysługuje Pani/Panu:
− w związku z art. 17 ust. 3 lit. b, d lub e RODO prawo do usunięcia danych osobowych;
− prawo do przenoszenia danych osobowych, o którym mowa w art. 20 RODO;
− na podstawie art. 21 RODO prawo sprzeciwu, wobec przetwarzania danych osobowych, gdyż podstawą prawną przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. c RODO.
* Wyjaśnienie: informacja w tym zakresie jest wymagana, jeżeli w odniesieniu do danego administratora lub podmiotu przetwarzającego istnieje obowiązek wyznaczenia inspektora ochrony danych osobowych.
**
Wyjaśnienie: skorzystanie z prawa do
sprostowania nie może skutkować zmianą wyniku
postępowania
o udzielenie zamówienia publicznego ani zmianą postanowień umowy w zakresie
niezgodnym z ustawą Pzp oraz nie może naruszać integralności protokołu oraz
jego załączników.
*** Wyjaśnienie: prawo do ograniczenia przetwarzania nie ma zastosowania w odniesieniu do przechowywania, w celu zapewnienia korzystania ze środków ochrony prawnej lub w celu ochrony praw innej osoby fizycznej lub prawnej, lub z uwagi na ważne względy interesu publicznego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego
ZAŁĄCZNIKI DO SIWZ:
Załącznik nr 1 - formularz oferty,
Załącznik nr 2 - oświadczenie wykonawcy składane na podstawie art. 25a ust.1 ustawy dotyczące spełnienia warunków udziału w postępowaniu
Załącznik nr 3 - oświadczenie wykonawcy składane na podstawie art. 25a ust.1 ustawy dotyczące przesłanek wykluczenia z postępowania,
Załącznik nr 4 - lista podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej
Załącznik nr 5 - wykaz wykonanych robót budowlanych,
Załącznik nr 6 - wykaz osób które będą wykonywać zamówienie,
Załącznik nr 7 - projekt umowy.
Przedmiary robót
Załącznik nr 1
do SIWZ
...............................................
(pieczątka firmowa Wykonawcy)
Gmina Brudzeń Duży
ul. Toruńska 2
09-414 Brudzeń Duży
OFERTA
z dnia …………………..
W odpowiedzi na ogłoszenie w procedurze przetargowej, którego przedmiotem jest wykonanie zadania inwestycyjnego pn.: „Rozbudowa drogi gminnej w m. Turza Mała od km 0+000 do km 1+138.08 w ramach zadania inwestycyjnego „Budowa Modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Turza Mała, gmina Brudzeń Duży”
przedkładam/y niniejszą ofertę:
1. WYKONAWCA:
Niniejsza oferta zostaje złożona przez[1]:
Lp. |
Nazwa(y) Wykonawcy(ów) i Adres(y) Wykonawcy(ów) |
NIP/PESEL, KRS/CEiDG /w zależności od podmiotu/ |
|
|
|
|
|
|
Czy wykonawca jest:
· mikroprzedsiębiorstwem*,
· małym przedsiębiorstwem*,
· średnim przedsiębiorstwem*.
Por. zalecenie Komisji z dnia 6 maja 2003 r. dotyczące definicji mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (Dz.U. L 124 z 20.5.2003, s. 36). Te informacje są wymagane wyłącznie do celów statystycznych.
Mikroprzedsiębiorstwo: przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 10 osób i którego roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 2 milionów EUR.
Małe przedsiębiorstwo: przedsiębiorstwo, które zatrudnia mniej niż 50 osób i którego roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 10 milionów EUR.
Średnie przedsiębiorstwa: przedsiębiorstwa, które nie są mikroprzedsiębiorstwami ani małymi przedsiębiorstwami i które zatrudniają mniej niż 250 osób i których roczny obrót nie przekracza 50 milionów EUR lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 milionów EUR
2. DANE KONTAKTOWE WYKONAWCY[2]:
[wszelka korespondencja prowadzona będzie wyłącznie na nw. Adres / faks / e-mail]
Osoba do kontaktów |
|
Nazwa wykonawcy, adres korespondencyjny |
|
Nr telefonu |
|
Nr faksu |
|
Adres e-mail |
|
I.
CENA OFERTY:
Cena ryczałtowa mojej / naszej oferty wynosi:
kwota netto ………………… PLN
VAT ……. %, kwota VAT: …………….. PLN
kwota brutto ………………………. PLN,
II.
1. Udzielam Zamawiającemu gwarancji i rękojmi na cały zrealizowany zakres przedmiotu zamówienia na okres:
- 24 m-ce / 30 m-cy / 36 m-cy**
(**- wyboru należy dokonać przez podkreślenie oferowanej ilości gwarancji i rękojmi)
Uwaga:
W przypadku gdy wykonawca nie wybierze żadnej opcji, to Zamawiający odrzuci ofertę
2. Bieg rękojmi i gwarancji rozpoczyna się z dniem podpisania protokółu odbioru końcowego zadania.
III.
Przedmiot zamówienia zrealizujemy w terminie – do 28.09.2018 r.
IV.
Zgodnie z art. 36 b ustawy Prawo zamówień publicznych – Zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom i podania przez wykonawcę firm podwykonawców:
Część zamówienia, którą zamierzamy powierzyć podwykonawcom |
Nazwa (firma) podwykonawcy |
|
|
Uwaga: Zgodnie z art. 36a ust. 2 pkt. 1 Pzp zamawiający wymaga aby kluczowe części zamówienia tj.: roboty budowlane były wykonane przez wykonawcę bez udziału podwykonawców
V.
Oświadczam, że przypadku uznania mojej oferty za najkorzystniejszą zobowiązuję się do zawarcia umowy na warunkach określonych w SIWZ, w tym w załączniku nr 7, w terminie wskazanym przez Zamawiającego.
VI.
Oświadczam, że wypełniłem obowiązki informacyjne przewidziane w art. 13 lub art. 14 RODO1) wobec osób fizycznych, od których dane osobowe bezpośrednio lub pośrednio pozyskałem w celu ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego w niniejszym postępowaniu. 2)
1) rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1).
2) W przypadku gdy wykonawca nie przekazuje danych osobowych innych niż bezpośrednio jego dotyczących lub zachodzi wyłączenie stosowania obowiązku informacyjnego, stosownie do art. 13 ust. 4 lub art. 14 ust. 5 RODO treści oświadczenia wykonawca nie składa (usunięcie treści oświadczenia np. przez jego wykreślenie)
VII.
Oświadczam, że uważam się związany niniejszą ofertą w okresie wskazanym w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
VIII.
Wadium w wysokości 5.000,00 złotych zostało złożone w formie:
…..............................................................................................................................................................
Jednocześnie wskazujemy adres / numer rachunku*, na które należy zwrócić wadium: …………………………………………………………………………………………………………………..
IX.
Informujemy o dostępności wymaganych w SIWZ oświadczeń lub dokumentów potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 1 i 3**:
Nazwa oświadczenia lub dokumentu |
Adres internetowy na której dokument lub oświadczenie dostępne jest w formie elektronicznej, wydający urząd lub organ, dokładne dane referencyjne dokumentacji lub numer i nazwa postępowania o udzielenie zamówienia u Zamawiającego, w którym Wykonawca złożył oświadczenia lub dokumenty |
|
|
|
|
X.
Oświadczam, że w przypadku uznania mojej oferty za najkorzystniejszą zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości 10 % ceny brutto oferty zostanie wniesione przed podpisaniem umowy.
XI.
Wszelką korespondencję w sprawie niniejszego postępowania należy kierować na poniższy adres:
……………………………………………………………………………………………………………….
e-mail: …………………………………………………………………………………………
Osoba do kontaktu: ……………………………………………………………………………
XII.
Ofertę niniejszą składamy na …...................... kolejno ponumerowanych kartkach.
XIII.
Wraz z ofertą składamy następujące oświadczenia i dokumenty:
1. …………………………………………………………………………………………..
2. …………………………………………………………………………………………..
(*) – niepotrzebne skreślić
(**) – wpisać „NIE DOTYCZY”
…........................................................
(miejscowość, data)
…..........................................
(pieczątki imienne i podpisy )
Załącznik nr 2
do SIWZ
…...................................................
(pieczęć adresowa firmy Wykonawcy)
Oświadczenie wykonawcy
składane na podstawie art. 25a ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r.
Prawo zamówień publicznych (dalej jako: ustawa Pzp),
DOTYCZĄCE
SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU
Na potrzeby postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Rozbudowa drogi gminnej w m. Turza Mała od km 0+000 do km 1+138.08 w ramach zadania inwestycyjnego „Budowa Modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Turza Mała, gmina Brudzeń Duży” roboty remontowe, prowadzonego przez Gminę Brudzeń Duży, oświadczam, co następuje:
INFORMACJA DOTYCZĄCA WYKONAWCY:
Oświadczam, że spełniam warunki udziału w postępowaniu określone przez zamawiającego Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia i ogłoszeniu o zamówieniu).
…………….……. (miejscowość), dnia ………….……. r.
…………………………………………
(podpis)
INFORMACJA W ZWIĄZKU Z POLEGANIEM NA ZASOBACH INNYCH PODMIOTÓW:
Oświadczam, że w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, określonych przez zamawiającego w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia i ogłoszeniu o zamówieniu polegam na zasobach następującego/ych podmiotu/ów: ……………………………………………………………………….
..……………………………………………………………………………………………………………….…………………………………….., w następującym zakresie: …………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………… (wskazać podmiot i określić odpowiedni zakres dla wskazanego podmiotu).
…………….……. (miejscowość), dnia ………….……. r.
…………………………………………
(podpis)
OŚWIADCZENIE DOTYCZĄCE PODANYCH INFORMACJI:
Oświadczam, że wszystkie informacje
podane w powyższych oświadczeniach są aktualne
i zgodne z prawdą oraz zostały przedstawione z pełną świadomością konsekwencji
wprowadzenia zamawiającego w błąd przy przedstawianiu informacji.
…………….……. (miejscowość), dnia ………….……. r.
…………………………………………
(podpis)
Załącznik nr 3
do SIWZ
…...................................................
(pieczęć adresowa firmy Wykonawcy)
Oświadczenie wykonawcy
składane na podstawie art. 25a ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r.
Prawo zamówień publicznych (dalej jako: ustawa Pzp),
DOTYCZĄCE PRZESŁANEK WYKLUCZENIA Z POSTĘPOWANIA
Na potrzeby postępowania
o udzielenie zamówienia publicznego
pn. Rozbudowa drogi gminnej w
m. Turza Mała od km 0+000 do km 1+138.08 w ramach zadania inwestycyjnego
„Budowa Modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Turza
Mała, gmina Brudzeń Duży”, prowadzonego przez Gminę Brudzeń
Duży, oświadczam, co następuje:
OŚWIADCZENIA DOTYCZĄCE WYKONAWCY:
1. Oświadczam, że nie podlegam
wykluczeniu z postępowania na podstawie
art. 24 ust 1 pkt 12-23 ustawy Pzp.
…………….……. (miejscowość), dnia ………….……. r.
…………………………………………
(podpis)
Oświadczam, że zachodzą w stosunku do mnie podstawy wykluczenia z postępowania na podstawie art. …………. Ustawy Pzp (podać mającą zastosowanie podstawę wykluczenia spośród wymienionych w art. 24 ust. 1 pkt 13-14, 16-20 lub art. 24 ust. 5 ustawy Pzp). Jednocześnie oświadczam, że w związku z ww. okolicznością, na podstawie art. 24 ust. 8 ustawy Pzp podjąłem następujące środki naprawcze: ………………………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………..……………………........…………………………………………………………………………………………………………………
…………….……. (miejscowość), dnia …………………. R.
…………………………………………
(podpis)
OŚWIADCZENIE DOTYCZĄCE PODMIOTU, NA KTÓREGO ZASOBY POWOŁUJE SIĘ WYKONAWCA:
Oświadczam, że następujący/e podmiot/y, na którego/ych zasoby powołuję się w niniejszym postępowaniu, tj.: …………………………………………………………………….……………………… (podać pełną nazwę/firmę, adres, a także w zależności od podmiotu: NIP/PESEL, KRS/CeiDG) nie podlega/ją wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia.
…………….……. (miejscowość), dnia …………………. R.
…………………………………………
(podpis)
OŚWIADCZENIE DOTYCZĄCE PODWYKONAWCY NIEBĘDĄCEGO PODMIOTEM, NA KTÓREGO ZASOBY POWOŁUJE SIĘ WYKONAWCA:
Oświadczam, że następujący/e
podmiot/y, będący/e podwykonawcą/ami: ……………………………………………………………………..….…… (podać
pełną nazwę/firmę, adres, a także w zależności od podmiotu: NIP/PESEL, KRS/CeiDG),
nie podlega/ą wykluczeniu z postępowania
o udzielenie zamówienia.
…………….……. (miejscowość), dnia …………………. R.
…………………………………………
(podpis)
OŚWIADCZENIE DOTYCZĄCE PODANYCH INFORMACJI:
Oświadczam, że wszystkie informacje
podane w powyższych oświadczeniach są aktualne
i zgodne z prawdą oraz zostały przedstawione z pełną świadomością konsekwencji
wprowadzenia zamawiającego w błąd przy przedstawianiu informacji.
…………….……. (miejscowość), dnia …………………. r.
…………………………………………
(podpis)
Dokument, który Wykonawca zobowiązany jest złożyć w terminie 3 dni od dnia zamieszczenia na stronie internetowej Zamawiającego informacji, o której mowa w art. 86 ust. 5 ustawy.
Załącznik nr 4
do SIWZ
……………………………………………………………..
(pieczęć adresowa Wykonawcy)
Lista podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej
Składając ofertę w
postępowaniu na udzielenie zamówienia publicznego
pn. Rozbudowa drogi gminnej w
m. Turza Mała od km 0+000 do km 1+138.08 w ramach zadania inwestycyjnego
„Budowa Modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Turza
Mała, gmina Brudzeń Duży”, prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego:
1. informujemy, że nie należymy do grupy kapitałowej*
2. wskazujemy poniżej listę podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2018r., poz. 798, z późn):*
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
*/ niepotrzebne skreślić
Podpis i pieczęć uprawnionego przedstawiciela Wykonawcy ……………………………………
Załącznik nr 5
do SIWZ
…...................................................
(pieczęć adresowa firmy Wykonawcy)
WYKAZU ROBÓT BUDOWLANYCH,
Lp. |
Rodzaj robót budowlanych (opis zamówienia, miejsce wykonania) |
Nazwa zamawiającego |
Wartość w pln |
Termin wykonania (rozpoczęcie – zakończenie) |
Nazwa Wykonawcy (podmiotu), wykazującego spełnianie warunku |
1.
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
Itd.
|
|
|
|
|
|
- wraz z załączeniem dowodów określających, czy roboty budowlane zostały wykonane należycie, w szczególności informacji o tym czy roboty zostały wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego i prawidłowo ukończone.
……………………………….
Miejscowość/data
….......................................................
/podpis upoważnionego przedstawiciela Wykonawcy/
Załącznik nr 6
do SIWZ
…...................................................
(pieczęć adresowa firmy Wykonawcy)
WYKAZ OSÓB, SKIEROWANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ DO REALIZACJI ZAMÓWIENIA
W SZCZEGÓLNOŚCI ODPOWIEDZIALNYCH ZA KIEROWANIE ROBOTAMI BUDOWLANYMI
Lp. |
Nazwisko i imię |
Funkcja (rola) w realizacji zamówienia |
DOŚWIADCZENIE |
KWALIFIKACJE ZAWODOWE W TYM NUMER I RODZAJ UPRAWNIEŃ , DATA WYDANIA, INFORMACJE DOTYCZĄCE RODZAJU UPRAWNIEŃ BUDOWLANYCH |
PODSTAWA DO DYSPONOWANIA OSOBĄ (wskazanie formy współpracy tj. np. umowa o pracę, umowa zlecenie, zobowiązanie podmiotu trzeciego itp.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Uwaga:
Doświadczenie osób - należy podać w latach, licząc od daty uzyskania wymaganych uprawnień do daty upływu terminu składania ofert w niniejszym postępowaniu
…..................................................
Miejscowość/data
….......................................................
/podpis upoważnionego przedstawiciela Wykonawcy/
Załącznik nr 7
projekt umowy
Umowa Nr ........
zawarta w dniu ......................... roku pomiędzy:
Gminą Brudzeń Duży, ul. Toruńska 2, 09-414 Brudzeń Duży, reprezentowaną przez:
Andrzeja Dwojnych - Wójta Gminy Brudzeń Duży
przy kontrasygnacie
............................................ – Skarbnika Gminy
zwaną w dalszej części umowy Zamawiającym,
a firmą
..............................................................................................................................................................., reprezentowaną przez:
1. ..........................................................................................................................................................
2. ..........................................................................................................................................................
zwanym w dalszej części umowy Wykonawcą
na podstawie dokonanego przez Zamawiającego wyboru oferty Wykonawcy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego poniżej 5.548.000 EURO opublikowanym w BZP oraz stronie internetowej Zamawiającego.
§ 1.
Przedmiot umowy
1. Zgodnie z przeprowadzonym przetargiem nieograniczonym Zamawiający powierza, a Wykonawca zobowiązuje się do wykonania przedmiotu umowy pn.: „Rozbudowa drogi gminnej w m. Turza Mała od km 0+000 do km 1+138.08 w ramach zadania inwestycyjnego „Budowa Modernizacja drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Turza Mała, gmina Brudzeń Duży”
Zakres przedmiotu zamówienia należy wykonać zgodnie z:
- dokumentacją projektową,
- specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót
- przedmiarem robót. Przedmiar robót - to materiał pomocniczy z wyszczególnieniem elementów robót do wykonania przez wykonawcę. Jeśli w przekazanym przez Zamawiającego przedmiarze robót nie zostały ujęte wszystkie zakresy robót lub zostały ujęte w innym rozmiarze ilościowym, Wykonawca zrealizuje przedmiot umowy w zakresie określonym w dokumentacji technicznej i specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót, zgodnie z zasadami wiedzy i sztuki budowlanej oraz zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia w SIWZ i umowie
2. Zakres prac i czynności, które Wykonawca będzie zobowiązany wykonać w zakresie oferowanej ceny przy realizacji przedmiotu umowy, obejmuje m.in:
- opracowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (BIOZ),
- wykonanie niezbędnych badań, uzgodnień,
Uwaga: Całość przedmiotu zamówienia realizowana będzie z materiałów Wykonawcy. Zapewnienie całości sprzętu i robocizny leży po stronie Wykonawcy.
4. Wykonawca zobowiązuje się do przedstawienia na piśmie, na wezwanie Zamawiającego, wszelkich informacji i wyjaśnień związanych z realizacją przedmiotu umowy, w terminie określonym na wezwaniu.
5. Stosowanie materiałów, urządzeń równoważnych:
Jeżeli w jakimkolwiek miejscu specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz jej załącznikach tj. przedmiarach robót, zostały wskazane nazwy producenta, nazwy własne, znaki towarowe, patenty lub pochodzenie materiałów czy urządzeń służących do wykonania robót budowlanych będących przedmiotem zamówienia należy to traktować jako rozwiązanie przykładowe określające standardy, wygląd i wymagania techniczne – a Zamawiający zgodnie z art. 29 ust.3 ustawy Pzp dopuszcza możliwość zastosowania materiałów i urządzeń równoważnych. Zamawiający dopuszcza wszelkie rynkowe odpowiedniki o parametrach równych lub lepszych niż wskazane.
Oznacza to, że przewidziane przez wykonawcę do zastosowania na etapie realizacji robót materiały i urządzenia powinny spełniać parametry określone w dokumentacji przetargowej postępowania i nie powinny być gorsze od jej założeń (równe lub lepsze) tj. muszą być co najmniej: tej samej wytrzymałości, tej samej trwałości, o tym samym poziomie estetyki urządzenia, spełniać te same funkcje, spełniać wymagania bezpieczeństwa konstrukcji, bhp i p.poż, posiadać stosowne dokumenty dopuszczające do stosowania w budownictwie, atesty i aprobaty techniczne. Ciężar udowodnienia, że materiał (wyrób) jest równoważny w stosunku do wymogu określonego przez zamawiającego spoczywa na wykonawcy, z którym została podpisana umowa. W takim wypadku wykonawca musi przedłożyć odpowiednie dokumenty opisujące parametry techniczne, wymagane prawem certyfikaty i inne dokumenty dopuszczające dany materiał (wyrób) do użytkowania oraz pozwalające jednoznacznie stwierdzić, że są one rzeczywiście równoważne.
6. Zamawiający informuje, iż przedmiot zamówienia będzie realizowany przy udziale dotacji ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego w zakresie budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych
§ 2.
Wymagania, o których mowa w art. 29 ust 3a ustawy Pzp
1. Zamawiający stosownie do art.29 ust 3a ustawy, wymaga zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wskazanych w pkt. 4) w zakresie realizacji zamówienia, których wykonanie polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 §1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2018r. poz. 917, z późn. zm.).
2. Sposób dokumentowania zatrudnienia osób, o których mowa w pkt. 4 Wykonawca zobowiązany jest:
a) na dzień podpisania umowy złożyć:
§ oświadczenie wykonawcy lub podwykonawcy, że zgodnie z art.29.3a ustawy Pzp przy realizacji zadania będzie korzystał z pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę, zgodnie z wymogiem zawartym w SIWZ,
b) każdorazowo na żądanie Zamawiającego we wskazanym przez niego zakresie złożyć wskazane w piśmie dokumenty:
§ oświadczenie wykonawcy lub podwykonawcy o zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę osób wykonujących czynności, których dotyczy wezwanie. Oświadczenie to powinno zawierać w szczególności: dokładne określenie podmiotu składającego oświadczenie, datę złożenia oświadczenia, wskazanie, że objęte wezwaniem czynności wykonują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę wraz ze wskazaniem liczby tych osób oraz podpis osoby uprawnionej do złożenia oświadczenia w imieniu wykonawcy lub podwykonawcy,
lub
§ poświadczoną za zgodność z oryginałem odpowiednio przez wykonawcę lub podwykonawcę kopię umów o pracę osób wykonujących w trakcie realizacji zamówienia czynności, których dotyczy wezwanie wykonawcy lub podwykonawcy. Kopia umów powinna zostać zanonimizowana w sposób zapewniający ochronę danych osobowych pracowników, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (pozbawione danych osobowych pracowników – adres zamieszkania, data urodzenia, PESEL oraz wynagrodzenia),
Wykonawca na każde pisemne żądanie Zamawiającego zobowiązany będzie w terminie 5 dni roboczych przedkładać wskazane przez Zamawiającego dokumenty potwierdzające zatrudnienie osób o umowę o pracę.
3. Uprawnienia zamawiającego w zakresie kontroli spełniania przez wykonawcę wymagań, o których mowa w art. 29 ust. 3a Pzp, oraz sankcji z tytułu niespełnienia tych wymagań:
a) Zamawiający zastrzega sobie możliwość kontroli zatrudnienia osób przez cały okres realizacji wykonywanych przez nich czynności, w szczególności poprzez:
§ wezwanie do okazania dokumentów o których mowa w pkt. 2 lit. b)
§ w przypadku wątpliwości co do przestrzegania prawa pracy przez wykonawcę lub podwykonawcę, zamawiający może zwrócić się o przeprowadzenie kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy.
b) Sankcje z tytułu niespełnienia wymagań w zakresie zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących wskazane przez Zamawiającego czynności w zakresie realizacji zamówienia:
§ brak złożenia oświadczenia o którym mowa w pkt. 2. a) – w wysokości 200,00 zł za każdy dzień zwłoki,
§ brak złożenia dokumentów na wezwanie Zamawiającego i we wskazanym przez niego zakresie, o których mowa w pkt. 2.b) – w wysokości 200,00 zł za każdy dzień zwłoki,
§ w przypadku pozyskania przez Zamawiającego informacji z Państwowej Inspekcji Pracy o przypadkach wykonywaniu pracy przez osobę lub osoby nie zatrudnione w oparciu o umowę o pracę – w wysokości każdorazowo 2.000,00 zł. Wysokość kary dotyczy każdej osoby, która została ujawniona przez PIP.
4. Rodzaje czynności niezbędne do realizacji zamówienia, których dotyczą wymagania zatrudnienia na podstawie umowy o pracę przez wykonawcę lub podwykonawcę osób wykonujących czynności w trakcie realizacji zamówienia: osoby wykonujące czynności w branżach: ogólnobudowlanej i drogowej
§ 3.
Termin
1. Termin wykonania przedmiotu umowy – do dnia 28.09.2018 r.
2. Przekazanie placu budowy - ………………………….. (termin zostanie ustalony w dniu podpisania umowy z wykonawcą robót).
3. Zakończenie przedmiotu umowy zostanie potwierdzone przez Zamawiającego protokółem odbioru przedmiotu umowy.
§ 4
Obowiązki Wykonawcy
W zakresie realizacji przedmiotu umowy wykonawca zobowiązany jest do:
1. Protokolarnego przejęcia od Zamawiającego terenu budowy.
2. przedłożenia Zamawiającemu oświadczenia o podjęciu obowiązków kierownika budowy oraz kierowników robót przez osoby posiadające wymagane uprawnienia budowlane.
3. Wykonania i utrzymania na swój koszt zaplecza budowy wraz z zasilaniem w energię elektryczną, wodę oraz zlikwidowanie tego zaplecza po zakończeniu prac.
4. Pełnego pokrycia kosztów poboru energii elektrycznej, wody oraz innych mediów (jeżeli wystąpią) na cele budowy.
5. Opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dla zadania.
6. Wykonania oznakowania terenu budowy.
7. Zapewnienia obecności Kierownika budowy oraz kierowników robót odpowiednich do prowadzonych robót.
8. Usunięcie ewentualnych szkód powstałych w czasie realizacji przedmiotu umowy z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy.
9. Usunięcia ewentualnych szkód powstałych w czasie realizacji przedmiotu umowy z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy.
10.Wykonania przedmiotu umowy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, Polskimi Normami, z zasadami wiedzy i sztuki budowlanej oraz zgodnie z poleceniami Zamawiającego.
11.Prowadzenia dokumentacji budowy.
12.Wstrzymania robót budowlanych w przypadku stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia oraz bezzwłoczne zawiadomienie o tym właściwego organu.
13.W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia obiektów istniejących w toku realizacji zamówienia – naprawienia ich i doprowadzenie do stanu pierwotnego.
14.Przestrzegania przepisów ppoż, bhp i innych przepisów prawa obowiązujących w budownictwie.
15.Utrzymania na bieżąco ładu i porządku na terenie budowy w trakcie prowadzenia robót oraz usuwania na bieżąco zbędnych materiałów, odpadów i śmieci.
16.Wywozu gruzu oraz wywozu i utylizacji materiałów z rozbiórek (na własny koszt). Wykonawca we własnym zakresie musi ustalić i uzgodnić z właściwymi organizacjami miejsce na składowanie materiałów z rozbiórki i dostarczyć Zamawiającemu dokument potwierdzający przyjęcie materiałów do utylizacji.
17.Zgłaszania zamawiającemu do odbioru wykonanych robót ulegających zakryciu bądź zanikających.
18.Zgłoszenia obiektu budowlanego do odbioru pismem i uczestniczenie w czynnościach odbioru i zapewnienie usunięcia stwierdzonych wad, a także przekazanie inwestorowi oświadczenia, o którym mowa w art. 57 ust.1 pkt.2 prawa budowlanego.
19.Przekazania atestów i certyfikatów na materiały wbudowane oraz pozostałych dokumentów wymaganych prawem budowlanym.
20.Usunięcia wad i usterek stwierdzonych przy odbiorze oraz w czasie trwania udzielonej gwarancji jakości.
Wyliczenie obowiązków Wykonawcy ma jedynie charakter przykładowy i nie wyczerpuje całego zakresu zobowiązania Wykonawcy wynikającego z umowy, a także nie może stanowić podstawy do odmowy wykonania przez Wykonawcę jakichkolwiek czynności nie wymienionych wprost w umowie, a niezbędnych do należytego wykonania całego przedmiotu umowy.
§ 5.
Zmiany postanowień zawartych w niniejszej umowie
Ewentualne zmiany postanowień zawartych w umowie:
Zamawiający zgodnie z art. 144 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych przewiduje możliwość dokonywania zmian w treści zawartej umowy w stosunku do treści oferty w zakresie:
- Zmiany terminu przewidzianego na zakończenie robót:
a) działania siły wyższej np. wystąpienia zdarzenia losowego wywołanego przez czynniki zewnętrzne, którego nie można było przewidzieć z pewnością, w szczególności zagrażającego bezpośrednio życiu lub zdrowiu ludzi lub grożącego powstaniem szkody w znacznych rozmiarach,
b) z powodu działań osób trzecich uniemożliwiających wykonanie prac, które to działanie nie są konsekwencją winy któregokolwiek ze stron,
c) z powodu wystąpienia dodatkowych robót, a niemożliwych do przewidzenia przed zawarciem umowy przez doświadczonego wykonawcę,
d) ze względu na specyfikę realizowanych robót – brak możliwości wykonania poszczególnych robót przez wykonawcę spowodowana: realizacją robót w obiekcie czynny lub warunkami atmosferycznymi uniemożliwiającymi prawidłowe wykonanie robót.
Fakty powyższe opisane w pkt. od a-d muszą być zgłoszone przez Wykonawcę pisemnie wraz z uzasadnieniem i zatwierdzone przez Zamawiającego.
Strony ustalą nowy termin, który zostanie wprowadzony aneksem do umowy.
- Zmiany wynagrodzenia umownego:
a) w przypadku ograniczenia lub rezygnacji z części umownego zakresu robót. Strony ustalą wartość na podstawie danych z kosztorysu ofertowego, która następnie zostanie wprowadzona aneksem do umowy. W związku z prawem Zamawiającego do zaniechania określonych robót, Wykonawcy nie przysługują żadne roszczenia z tytułu odstąpienia, odszkodowania itp.
b) w przypadku realizacji dodatkowych robót budowlanych
nieobjętych zamówieniem podstawowym, o ile stały się niezbędne do wykonania podstawowego przedmiotu zamówienia i
zostaną spełnione łącznie warunki opisane w art. 144 ust. 1 pkt. 2) ustawy Pzp.
Wykonawca do wyliczenia wartości robót dodatkowych przyjmie czynniki
cenotwórcze wynikające z kosztorysu ofertowego a w przypadku brakujących cen w kosztorysie ofertowym,
brakujące ceny zostaną przyjęte z zeszytów SEKOCENBUD (jako średnie) za kwartał
poprzedzający ich wbudowanie.
W
przypadku zaistnienia opisanej sytuacji Zamawiający po dokonaniu zmiany umowy
zamieści w BZP ogłoszenie o zmianie umowy.
c) w przypadku zaistnienia sytuacji powodującej wprowadzenie w trakcie realizacji zamówienia robót lub materiałów zamiennych w stosunku do opisanych w przedmiarze robót z uwagi na: postęp technologiczny, obniżenie kosztów eksploatacji, wzrost wydajności urządzenia, poprawa funkcjonalności - zamienne zakresy robót lub materiały zostaną ustalone przed ich realizacją w zatwierdzonym przez Zamawiającego protokóle konieczności, a ich wartość zostanie określona w oparciu o sporządzony przez Wykonawcę kosztorys zamienny. Fakty powyższe muszą być zgłoszone pisemnie wraz z uzasadnieniem przez Wykonawcę i zatwierdzone przez Zamawiającego, chyba że wnioskodawcą zmiany jest Zamawiający wówczas Zamawiający występuje pisemnie do Wykonawcy. Wykonawca zobowiązany będzie do wyliczenia wartości robót lub materiałów zamiennych przyjmując czynniki cenotwórcze wynikające z kosztorysu ofertowego a w przypadku brakujących cen materiałów w kosztorysie ofertowym, brakujące ceny zostaną przyjęte z zeszytów SEKOCENBUD (jako średnie) za kwartał poprzedzający ich wbudowanie. Wycena powyższa zastąpi wycenę danej pozycji określonej w kosztorysie ofertowym. Fakty powyższe muszą być zgłoszone pisemnie wraz z uzasadnieniem przez Wykonawcę i zatwierdzone przez Zamawiającego po uprzednim zaakceptowaniu przez instytucje dofinansowującą. Zmiana wymaga podpisania przez strony aneksu
Fakty powyższe muszą być zgłoszone pisemnie wraz z uzasadnieniem przez Wykonawcę i zatwierdzone przez Zamawiającego.
- Zmiany osób wymienionych w wykazie osób uczestniczących w wykonaniu przedmiotu zamówienia, pod warunkiem posiadania wymaganych uprawnień budowlanych. Zmiana osób pełniących obowiązki Kierowników robót/ Kierownika budowy musi być uzasadniona przez Wykonawcę na piśmie i wymaga zaakceptowania przez Zamawiającego.
- Zmiany (modyfikacja) złożonych w postępowaniu deklaracji odnośnie do podwykonawstwa poprzez:
a) wskazanie innych podwykonawców,
b) rezygnację z podwykonawców,
c) wskazanie innego zakresu podwykonawstwa,
d) wykonanie zamówienia przy pomocy podwykonawców, pomimo niewskazania w postępowaniu żadnej części zamówienia przeznaczonej do wykonania w ramach podwykonawstwa (art. 36b ust. 1),
W przypadku gdy zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22a ust. 1, w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, wykonawca jest obowiązany wykazać zamawiającemu, że proponowany inny podwykonawca lub wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż podwykonawca, na którego zasoby wykonawca powoływał się w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia.
§ 6
Obowiązki Zamawiającego
Do obowiązków Zamawiającego należy:
1. Przekazanie terenu budowy.
2. Zapewnienie nadzoru inwestorskiego.
3. Odbiór przedmiotu umowy po jego wykonaniu.
4. Zapłata wynagrodzenia za wykonany przedmiot umowy.
§ 7.
Wynagrodzenie
1. Wynagrodzenie za wykonanie przedmiotu umowy określa się na kwotę ryczałtową:
kwota netto ………………… PLN, kwota brutto ………………………. PLN,
2. Kwota ryczałtowa uwzględnia m.in.:
a) koszty wszystkich robót, których wykonanie jest konieczne do realizacji zamówienia, wynikające z dokumentacji projektowej i specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych, jak również wszelkie inne koszty wynikające z realizacji obowiązków Wykonawcy określonych w niniejszej umowie, w tym także ryzyko Wykonawcy z tytułu oszacowania wszelkich kosztów związanych z realizacją przedmiotu umowy,
b) wskaźnik inflacji oraz wszystkie roboty niezbędne do
prawidłowego, zgodnego
z obowiązującym Prawem Budowlanym, obowiązującymi przepisami i wiedzy
technicznej zrealizowania przedmiotu zamówienia,
c) opłaty wszystkich świadczeń na rzecz usługodawców, należne podatki, koszty ubezpieczenia robót, uwzględnia upusty, jakie wykonawca oferuje itp.
3. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 nie podlega zmianie do końca budowy przedmiotu umowy.
§ 8.
Podwykonawcy
1. Zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę części zamówienia, której wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcy i podania przez wykonawcę firm podwykonawców.
2. W przypadku gdy zmiana albo rezygnacja z podwykonawcy dotyczy podmiotu, na którego zasoby wykonawca powoływał się, na zasadach określonych w art. 22a ust. 1, w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, wykonawca jest obowiązany wykazać zamawiającemu, że proponowany inny podwykonawca lub wykonawca samodzielnie spełnia je w stopniu nie mniejszym niż podwykonawca, na którego zasoby wykonawca powoływał się w trakcie postępowania o udzielenie zamówienia.
3. Jeżeli powierzenie podwykonawcy wykonania części zamówienia na roboty budowlane lub usługi następuje w trakcie jego realizacji, wykonawca na żądanie zamawiającego przedstawia oświadczenie, o którym mowa w art. 25a ust. 1, lub oświadczenia lub dokumenty potwierdzające brak podstaw wykluczenia wobec tego podwykonawcy.
4. Jeżeli zamawiający stwierdzi, że wobec danego podwykonawcy zachodzą podstawy wykluczenia, wykonawca obowiązany jest zastąpić tego podwykonawcę lub zrezygnować z powierzenia wykonania części zamówienia podwykonawcy.
5. Powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom nie zwalnia wykonawcy z odpowiedzialności za należyte wykonanie tego zamówienia.
6. Zgodnie z art. 143b ustawy Pzp Wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca zamówienia na roboty budowlane zamierzający zawrzeć umowę o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, jest obowiązany, w trakcie realizacji zamówienia publicznego na roboty budowlane, do przedłożenia zamawiającemu projektu tej umowy, przy czym podwykonawca lub dalszy podwykonawca jest obowiązany dołączyć zgodę wykonawcy na zawarcie umowy o podwykonawstwo o treści zgodnej z projektem umowy.
7. Termin zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy przewidziany w umowie o podwykonawstwo nie może być dłuższy niż 30 dni od dnia doręczenia wykonawcy, podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy faktury lub rachunku, potwierdzających wykonanie zleconej podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy roboty budowlanej.
8. Zamawiający, w terminie 14 dni liczone od dnia otrzymania przez Zamawiającego projektu umowy o podwykonawstwo, a także projektu jej zmian, zgłasza w formie pisemnej zastrzeżenia do projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane:
- niespełniającej wymagań określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia,
- gdy przewiduje termin zapłaty wynagrodzenia dłuższy niż określony w pkt. 7
9. Niezgłoszenie w formie pisemnej zastrzeżeń do przedłożonego projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, w terminie określonym zgodnie z pkt.8, uważa się za akceptację projektu umowy przez zamawiającego.
10. Wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca zamówienia na roboty budowlane przedkłada zamawiającemu poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię zawartej umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia.
11. Zamawiający, w terminie określonym w pkt. 8, zgłasza pisemny sprzeciw do umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, w przypadkach, o których mowa w pkt.8 lit. a) i b).
12. Niezgłoszenie w formie pisemnej sprzeciwu do przedłożonej umowy o podwykonawstwo w terminie określonym w pkt. 8, uważa się za akceptację umowy przez zamawiającego.
13. Wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca zamówienia na roboty budowlane przedkłada zamawiającemu poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię zawartej umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi, w terminie 7 dni od dnia jej zawarcia, z wyłączeniem umów o podwykonawstwo o wartości mniejszej niż 0,5% wartości umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz umów o podwykonawstwo, których przedmiot został wskazany przez zamawiającego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, jako niepodlegający niniejszemu obowiązkowi. Wyłączenie, o którym mowa w zdaniu pierwszym, nie dotyczy umów o podwykonawstwo o wartości większej niż 50 000 zł..
W przypadku gdy w w/w umowach o podwykonawstwo termin zapłaty wynagrodzenia jest dłuższy niż w umowie podstawowej zawartej pomiędzy Zamawiającym a wykonawcą wybranym w postępowaniu przetargowym, zamawiający informuje o tym wykonawcę i wzywa go do doprowadzenia do zmiany tej umowy pod rygorem wystąpienia o zapłatę kary umownej.
14. W zakresie zapłaty wynagrodzenia:
a) Zamawiający dokonuje bezpośredniej zapłaty wymagalnego wynagrodzenia przysługującego podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, który zawarł zaakceptowaną przez zamawiającego umowę o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub który zawarł przedłożoną zamawiającemu umowę o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi, w przypadku uchylenia się od obowiązku zapłaty odpowiednio przez wykonawcę, podwykonawcę lub dalszego podwykonawcę zamówienia na roboty budowlane,
b) Wynagrodzenie, o którym mowa w pkt. a), dotyczy wyłącznie należności powstałych po zaakceptowaniu przez zamawiającego umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub po przedłożeniu zamawiającemu poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi,
c) Bezpośrednia zapłata obejmuje wyłącznie należne wynagrodzenie, bez odsetek, należnych podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy,
d) Przed dokonaniem bezpośredniej zapłaty zamawiający jest obowiązany umożliwić wykonawcy zgłoszenie w formie pisemnej uwag dotyczących zasadności bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, o których mowa w pkt. a). Zamawiający informuje o terminie zgłaszania uwag, nie krótszym niż 7 dni od dnia doręczenia tej informacji,
e) W przypadku zgłoszenia uwag, o których mowa w pkt. d), w terminie wskazanym przez zamawiającego, zamawiający może:
1) nie dokonać bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, jeżeli wykonawca wykaże niezasadność takiej zapłaty albo
2) złożyć do depozytu sądowego kwotę potrzebną na pokrycie wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy w przypadku istnienia zasadniczej wątpliwości zamawiającego co do wysokości należnej zapłaty lub podmiotu, któremu płatność się należy, albo
3) dokonać bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, jeżeli podwykonawca lub dalszy podwykonawca wykaże zasadność takiej zapłaty,
f) W przypadku dokonania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, o których mowa w pkt. a), zamawiający potrąca kwotę wypłaconego wynagrodzenia z wynagrodzenia należnego wykonawcy,
g) Konieczność wielokrotnego dokonywania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, o których mowa w pkt. a), lub konieczność dokonania bezpośrednich zapłat na sumę większą niż 5% wartości umowy w sprawie zamówienia publicznego może stanowić podstawę do odstąpienia od umowy w sprawie zamówienia publicznego przez zamawiającego.
15. Każda zmiana umowy z podwykonawcą wymaga zgody Zamawiającego.
16. Wykonawca ponosi wobec Zamawiającego i osób trzecich pełną odpowiedzialność za roboty, które wykonuje przy pomocy podwykonawcy oraz za wszelkie szkody wynikłe z jego winy.
Zgodnie z art. 36a ust. 2 pkt. 1 Pzp zamawiający wymaga aby kluczowe części zamówienia tj.: roboty w branży budowlanej były wykonane przez wykonawcę bez udziału podwykonawców. Zamawiający dopuszcza jedynie możliwość wykonania przy udziale podwykonawców: robót branży instalacyjnych i elektrycznych.
§ 9.
Przedstawiciele stron na budowie
1. Przedstawicielem Zamawiającego do kontaktu z Wykonawcą będzie: Paweł Krzemiński, tel. ………………., e-mail: ………………………………..
2. Nad prawidłowym przebiegiem robót funkcję Inspektora Nadzoru ze strony Zamawiającego pełnić będzie: ……………………………………………………………………………………………….
3. Ze strony Wykonawcy do kierowania robotami wyznacza się osoby:
a) .................................................................................. posiadający uprawnienia budowlane w specjalności ………………………………………………………, nr upr. ………….…..
§ 10.
Odbiory
1. Odbiór robót zanikowych:
a) wykonawca powiadamiać będzie Zamawiającego o gotowości do odbioru robót zanikowych, pismem dostarczonym do siedziby zamawiającego.
b) zamawiający dokona odbioru robót zanikowych w terminie 3 dni roboczych od daty przyjęcia zawiadomienia.
2. Protokół odbioru końcowego:
a) wykonawca powiadomi Zamawiającego pisemnie o gotowości wykonanych robót do odbioru końcowego, składając jednocześnie wszystkie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia odbioru końcowego robót tj.:
§ dziennik budowy
§ protokóły badań i sprawdzeń poszczególnych instalacji, aprobaty techniczne, atesty, certyfikaty itp.,
§ inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza sporządzoną i podpisaną przez Geodetę oraz zarejestrowanej w Ośrodku Geodezyjnym
§ dokumentacja powykonawcza wraz z naniesionymi zmianami, które wystąpiły w trakcie budowy
§ oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym, warunkami pozwolenia na budowę, obowiązującymi przepisami i Polskimi Normami,
b) zamawiający w terminie 5 dni roboczych potwierdzi osiągnięcie gotowości wykonanych robót do odbioru końcowego lub jego brak powiadamiając o tym Wykonawcę pismem wskazując podstawę uniemożliwiającą rozpoczęcie odbioru wykonanych prac.
c) w przypadku stwierdzenia gotowości do odbioru końcowego Zamawiający wyznaczy datę rozpoczęcia odbioru i powiadomi uczestników odbioru.
d) protokół odbioru końcowego sporządzi Zamawiający i doręczy Wykonawcy w dniu zakończenia odbioru.
3. Wady ujawnione w trakcie odbioru:
a) jeżeli w toku czynności odbioru końcowego zostaną stwierdzone wady nadające się do usunięcia, to Zamawiający może odmówić odbioru do czasu usunięcia wad przez Wykonawcę,
b) jeżeli w toku czynności odbioru zostaną stwierdzone wady nie nadające się do usunięcia, Zamawiający może żądać wykonania przedmiotu umowy po raz drugi lub odstąpić od umowy.
c) wykonawca zobowiązany jest do zawiadomienia Zamawiającego o usunięciu wad.
d) zamawiający wyznaczy datę rozpoczęcia odbioru wraz z powiadomieniem uczestników odbioru, spisując na tę okoliczność stosowny protokół odbioru.
§ 11.
Kary umowne
1. Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną:
a) za zwłokę w wykonaniu przedmiotu umowy w wysokości 1.000,00 PLN (tysiąc złotych) za każdy dzień zwłoki do wysokości wynagrodzenia brutto z §7 pk.1.
b) za brak aktualizowania dokumentu zabezpieczenia należytego wykonania umowy, o której mowa w § 14 pkt. 5 lit. c) – w wysokości 500,00 zł. za każdy dzień zwłoki, do wysokości wynagrodzenia brutto z § 7 pk.1
c) za nieprzedłożenie do zaakceptowania projektu umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub projektu jej zmiany – w wysokości 1.000,00 zł. za każde zdarzenie
d) za nieprzedłożenia poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo lub jej zmiany – w wysokości 500,00 zł. za każde zdarzenie
e) za brak dokonania wymaganej przez Zamawiającego zmiany umowy o podwykonawstwo na roboty budowlane, dostawy lub usługi w zakresie terminu zapłaty – w wysokości 500,00 zł. za każde zdarzenie
f) za brak zapłaty lub nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom – w wysokości 500,00 zł. za każde zdarzenie,
g) za zwłokę w usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze lub w okresie gwarancji w wysokości 500,00 PLN (pięćset złotych) za każdy dzień zwłoki. Termin zwłoki liczony będzie od następnego dnia po dniu wyznaczonym przez Zamawiającego na usunięcie wad.
h) za odstąpienie od umowy z przyczyn leżących po stronie Wykonawcy lub w przypadku bezzasadnego odstąpienia od umowy przez Wykonawcę w wysokości 20% wartości wynagrodzenia umownego brutto. W przypadku, gdy szkoda powstała z tego tytułu przewyższa karę umowną – Zamawiający ma prawo żądać odszkodowania uzupełniającego na zasadach ogólnych
2. Zamawiający zapłaci wykonawcy karę umowną:
a) za zwłokę w przekazaniu terenu budowy w wysokości 100,00 zł za każdy dzień zwłoki.
b) za bezzasadne odstąpienie od umowy przez Zamawiającego w wysokości 10% wartości wynagrodzenia umownego brutto
3. W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania przez Wykonawcę zobowiązania będącego przedmiotem umowy jest on zobowiązany do pokrycia wynikłej szkody w pełnej wysokości, bez względu na wartość zastrzeżonych kar umownych. Zobowiązania do pokrycia przez Wykonawcę szkody, o której mowa w zdaniu poprzednim dotyczą również zawinionej przez wykonawcę utraty przez Zamawiającego dofinansowania ze źródeł zewnętrznych.
4. Zamawiającemu przysługuje prawo odstąpienia od umowy z przyczyn dotyczących Wykonawcy w przypadku gdy:
a) firma Wykonawcy zostanie rozwiązana lub złożony zostanie wniosek o likwidację lub upadłość,
b) Wykonawca nie wykonuje lub nienależycie wykonuje przedmiot umowy,
c) wystąpi konieczność wielokrotnego dokonywania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, o których mowa w § 8 pkt. 14 lit. a), lub konieczność dokonania bezpośrednich zapłat na sumę większą niż 5% wartości umowy w sprawie zamówienia publicznego.
5. W razie zaistnienia istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, Zamawiający może odstąpić od umowy w terminie 30 dni od powzięcia wiadomości o tych okolicznościach.
6. W przypadku określonym w ust. 5 Wykonawca może żądać wyłącznie wynagrodzenia należnego z tytułu wykonania części umowy i nie jest uprawniony do żądania ani kar ani odszkodowania.
7. Wykonawca wyraża zgodę na potrącenie z należnego wynagrodzenia wymagalnych kar umownych wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie.
§ 12.
Rozliczenia i płatności
1. Rozliczenie za wykonany przedmiot zamówienia odbywać się będzie na podstawie faktury końcowej.
2. Podstawą wystawienia faktury końcowej – protokół odbioru końcowego potwierdzający wykonany przedmiotu umowy podpisany przez Inspektora Nadzoru i Zamawiającego
3. Termin płatności faktury - do 30 dni liczone od daty jej złożenia u Zamawiającego.
4. Należność wykonawcy wynikająca ze złożonych faktur płatna będzie przelewem na konto ................................ Nr ………………………...........................................................................
5. W przypadku fakturowania robót, które były wykonywane przy udziale podwykonawcy lub podwykonawców, Wykonawca zobowiązany jest w terminie do 16 dni liczonych od dnia złożenia faktury dostarczyć Zamawiającemu dowody zapłaty wymagalnego wynagrodzenia. W przypadku nieprzedstawienia przez wykonawcę wymienionych dokumentów, Zamawiający wstrzyma wypłatę należnego wynagrodzenia za roboty w części równej sumie kwot wynikających z nieprzedstawionych dowodów zapłaty.
§ 13.
Gwarancja i rękojmia
1. Wykonawca udziela rękojmi i gwarancji na zrealizowany przedmiot zamówienia: ……………………………………..
2. Bieg rękojmi i gwarancji rozpoczyna się z dniem podpisania protokółu odbioru końcowego zadania.
3. Zamawiający zobowiązany jest zawiadomić Wykonawcę o wszelkich ujawnionych usterkach w terminie 7 dni od dnia ich ujawnienia.
4. Wykonawca zobowiązany jest w okresie gwarancyjnym na własny koszt do przystąpienia do naprawy i usunięcia usterek w ciągu 3 dni od zgłoszenia dokonanego przez Zamawiającego.
§ 14.
Zabezpieczenie należytego wykonania przedmiotu umowy
1. Tytułem zabezpieczenia należytego wykonania umowy -
Wykonawca składa zabezpieczenie
w wysokości 10% wartości brutto
niniejszej umowy tj. kwotę...................................... złotych,
w
formie:..............................................................................................................................................
2. Zabezpieczenie służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.
3. Z kwoty o której mowa w ust.1 niniejszego § Zamawiający:
a) zwolni 70 % w terminie 30 dni od dnia wykonania przedmiotu zamówienia i uznania przez zamawiającego za należycie wykonane
b) zatrzyma 30 % na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady, a zwróci nie później niż w 15 dniu po upływie okresu rękojmi za wady.
4. Jeżeli zabezpieczenie wniesiono w pieniądzu, zamawiający przechowuje je na oprocentowanym rachunku bankowym, zwraca zabezpieczenie wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszt prowadzenia tego rachunku oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy wykonawcy.
5. W przypadku zabezpieczenia należytego wykonania wnoszonego w innej formie niż gotówkowej, Wykonawca jest zobowiązany złożyć najpóźniej w dniu podpisania umowy:
a) zabezpieczenie należytego wykonania umowy w wysokości kwoty o której mowa w ust. 1 z ważnością do 30 dnia włącznie liczonego od dnia wykonania przedmiotu umowy i uznania przez Zamawiającego za należycie wykonane.
b) zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi za wady w wysokości 30 % kwoty o której mowa w ust. 1, z ważnością do 15 dnia po upływie okresu rękojmi za wady, tj. do dnia …………..(termin zostanie wyliczony po uwzględnieniu okresu udzielonej przez wykonawcę gwarancji.)
c) Wykonawca zobowiązany jest do aktualizowania dokumentu zabezpieczenia należytego wykonania umowy w terminie 3 dni przed upływem ważności okresu obejmującego zabezpieczenie i przedłożenia Zamawiającemu w tym terminie wznowionego dokumentu zabezpieczenia. Obowiązek ten dotyczy np. sytuacji, gdy wykonawca nie wywiąże się z obowiązku terminowego wykonania przedmiotu zamówienia, który jednocześnie spowoduje zmiany terminów ważności dokumentu zabezpieczenia należytego wykonania umowy i zabezpieczenia roszczeń z tytułu rękojmi za wady określone w pkt. a) i b)
§ 15.
Postanowienia końcowe
1. W sprawach nie uregulowanych postanowieniami niniejszej umowy zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, Prawa budowlanego oraz Kodeksu cywilnego.
2. Wszelkie zmiany i uzupełnienia treści niniejszej umowy dla swej ważności wymagają formy pisemnej zaakceptowanej przez obie strony.
3. Ewentualne spory powstałe na tle realizacji przedmiotu umowy strony poddają rozstrzygnięciu sądów powszechnych właściwych rzeczowo dla Zamawiającego.
§ 16.
Integralną częścią umowy jest:
· Oferta cenowa (druk ofertowy – zał. Nr 1)
Umowę sporządzono w 3-ch jednobrzmiących egzemplarzach, z tego 1 egz. dla Zamawiającego, 1 egz. dla Nadzoru Inwestorskiego i 1egz. dla Wykonawcy.
Zamawiający: Wykonawca:
[1] Wykonawca modeluje tabelę powyżej w zależności od swego składu.
[2] Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia wskazują dane pełnomocnika (lidera), z którym prowadzona będzie wszelka korespondencja.
Informacje o dokumencie:
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Sieczkowski Piotr
- Data udostępnienia w BIP: 2018-08-07
- Informacja zaktualizowana przez: Sieczkowski Piotr
- Data ostatniej aktualizacji: 2018-08-07 07:31:11
- Liczba odsłon: 2426
- wróć do wersji akturalnej
- Historia dokumentu: