Ważne zmiany w gospodarce ściekowej !!!

 

Będzie wiadomo kto nie wywozi ścieków!

Od 1 stycznia 2023 r. Urząd Gminy ma obowiązek kontroli zbiorników bezodpływowych na terenie gminy (dotyczy to zarówno szczelnych zbiorników bezodpływowych tzw. szamb jak również przydomowych oczyszczalni ścieków) w/z nowelizacją zapisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2519).

Ewidencjonowanie oraz kontrola będzie obejmowała następujący zakres spraw:

  • liczba właścicieli nieruchomości od których odebrano nieczystości ciekłe oraz liczba osób zameldowanych w nieruchomości;
  • liczba zawartych umów na wywóz ścieków przez właścicieli zbiorników bezodpływowych lub osadów ściekowych w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków;
  • częstotliwość opróżniania szamb i oczyszczalni przydomowych;
  • ilość pobranej wody przez użytkowników niepodłączonych do kanalizacji;
  • protokoły szczelności szamb i oczyszczalni przydomowych (dotyczy nowo wybudowanych zbiorników);
  • kopie badań ścieków oczyszczonych w laboratorium akredytowanym  z oczyszczalni przydomowych. (Uwaga! Ten punkt dotyczy wyłącznie oczyszczalni przydomowych, które odprowadzają ścieki do ziemi lub do urządzeń wodnych, w ilości przekraczającej średniorocznie 5 m3/dobę).

Od tego roku dane o wywiezionych ściekach, jak i odpadach trafiają do systemu komputerowego, który porówna ilość ścieków z ilością pobranej wody na nieruchomości.

Urząd Gminy ma obowiązek przeprowadzić kontrolę nie rzadziej niż co 2 lata w każdym gospodarstwie, które nie jest podłączone do kanalizacji sanitarnej, pod rygorem kary Zgodnie z art. 10 ust.2 ustawy, kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1 podlega karze grzywny.

Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność i ilość wywozu z danej nieruchomości.

Przypominamy, że umowy na wywóz nieczystości należy zawierać z uprawnionymi do tego rodzaju działalności podmiotami posiadającymi zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych, osadników i transportu nieczystości ciekłych wydane przez Wójta Gminy Brudzeń Duży (wykaz na stronie BIP) - Strona główna MENU PRZEDMIOTOWE Informacje Wykaz firm uprawnionych do wywozu odpadów

Niedopuszczalne jest, by ścieki z budynków mieszkalnych były gromadzone lub wywożone wspólnie z gnojówką lub gnojowicą na grunty rolne.

W związku z powyższym prosimy o wypełnione zgłoszenia istniejącego zbiornika i przydomowej oczyszczalni do prowadzonej ewidencji zbiorników bezodpływowych lub przydomowej oczyszczalni i dostarczenie do Urzędu Gminy Brudzeń Duży /najpóźniej/ w terminie do 31 marca 2023r.

ANKIETA

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

 


Działając na mocy art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2022 roku
o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz.U z 2022 r., poz. 2236),
Wójt Gminy Brudzeń Duży informuje o przystąpieniu do zakupu paliwa stałego
z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych zlokalizowanych na terenie Gminy Brudzeń Duży.

Wnioski na zakup węgla dostępne będą od dnia 10 listopada 2022r.
w siedzibie Urzędu Gminy w Brudzeniu oraz na stronie www.brudzen.pl


Dotyczy: skierowania do konsultacji społecznych projektu Programu ochrony środowiska dla Województwa Mazowieckiego do 2030 roku

Szanowni Państwo!

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo ochrony środowiska, Zarząd Województwa Mazowieckiego przystąpił do opracowania nowego Programu ochrony środowiska Województwa Mazowieckiego do 2030 roku.

Aktualnie dokumenty skierowane zostały do konsultacji społecznych.
Termin konsultacji: 30 czerwca 2022 roku – 21 lipca 2022 roku.

Przedmiotowe dokumenty dostępne są na stronie internetowej https://mazovia.pl/ w zakładce konsultacje społeczne oraz w postaci papierowej w siedzibie Departamentu Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa (IV piętro, pokój 418) od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 14:00 - wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty.

Wobec powyższego zachęcamy do zapoznania się z projektem Programu i projektem Prognozy oraz do zgłaszania uwag i sugestii do ww. dokumentów, w formie pisemnej lub elektronicznej na adres:
Departament Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie ul. Ks. I. Kłopotowskiego 5,
03-718 Warszawa e-mail: polityka.ekologiczna@mazovia.pl.

 

Z poważaniem

Dyrektor Departamentu

Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa

Tomasz Krasowski

podpisano kwalifikowanym
podpisem elektronicznym

Informacje o dokumencie:
  • Informację wprowawdził(a) do BIP: Sieczkowski Piotr
  • Data udostępnienia w BIP: 2019-01-23 00:00:00
  • Informacja zaktualizowana przez: Sieczkowski Piotr
  • Data ostatniej aktualizacji: 2023-03-17 08:22:45
  • Liczba odsłon: 26589
  • Historia dokumentu:

[Liczba odsłon: 4957297]

przewiń do góry