(Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego Nr 62, poz. 2001). (Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego Nr 62, poz. 2001).
UCHWAŁA Nr XXVIII/204/06
RADY GMINY BRUDZEŃ DUŻY
z dnia 21 lutego 2006 r.
w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Gminy Brudzeń Duży w celu przeznaczenia gruntów do zalesienia
Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust.. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591; z 2002 r. Nr 23 poz. 220, Nr 62 poz. 558, Nr 113 poz. 984, Nr 153 poz. 1271 i Nr 214 poz. 1806; z 2003 r. Nr 80 poz. 717 i Nr 162 poz. 1568; z 2004r. Nr 102 poz. 1055 i Nr 116 poz. 1203) oraz art. 3 ust.1 i art. 14 ust. 8 i art. 15 i art. 20 ust. 1 i art. 29 ust. 1 i art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 poz. 717; z 2004 r. Nr 6 poz. 41, Nr 141 poz. 1492; z 2005 r. Nr 113 poz. 954; Nr 130, poz. 1087) Rada Gminy Brudzeń Duży uchwala, co następuje:
uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy Brudzeń Duży
w celu przeznaczenia gruntów do zalesienia, zwany dalej „planem”.
Rozdział I
Przepisy ogólne
§ 1 . 1. Plan obejmuje tereny położone na obszarze Gminy Brudzeń Duży w granicach oznaczonych na rysunku planu symbolami ZL.
2. Rysunek planu sporządzony na mapach katastralnych w skali 1:5000, stanowiących załączniki do uchwały i oznaczonych kolejnymi numerami od 1 do 41 jest integralną częścią uchwały.
3. Załącznikami do uchwały są:
1) wymieniony w pkt 2 rysunek planu - załączniki nr od 1 do 41, który stanowi integralną część uchwały,
2) stwierdzenie zgodności planu z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Brudzeń Duży – załącznik nr 42.
4. Ze względu na przedmiot planu nie sporządzono załącznika rozstrzygającego o sposobie
realizacji inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej należących do zadań własnych
gminy oraz wobec nie zgłoszenia uwag do projektu planu wyłożonego do publicznego
wglądu nie sporządzono załącznika dotyczącego „rozstrzygnięcia o sposobie rozpatrzenia
uwag do projektu planu”.
§ 2. 1. Plan określa:
1) tereny przeznaczone do zalesienia i ich linie rozgraniczające,
2) zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego,
3) zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego,
4) zasady ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków,
5) granice terenów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi przeznaczonych do zalesienia,
6) szczegółowe warunki zagospodarowania terenów oraz ograniczenia w ich użytkowaniu, w tym zakaz zabudowy,
7) sposób i termin tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów,
8) stawkę procentową na podstawie której określa się opłatę, o której mowa w art. 36 ust. 4 ustawy.
2. Ze względu na jego przedmiot plan nie określa:
1) zasad ochrony dóbr kultury współczesnej,
2) wymagań wynikających z potrzeb kształtowania przestrzeni publicznych,
3) parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym linii zabudowy, gabarytów obiektów i wskaźników intensywności zabudowy,
4) granic i sposobów zagospodarowania terenów lub obiektów podlegających ochronie, ustalonych na podstawie odrębnych przepisów, w tym terenów górniczych oraz zagrożonych osuwaniem się mas ziemnych,
5) szczegółowych zasad i warunków scalania i podziału nieruchomości,
6) zasad modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej.
§ 3. 1. Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) planie - należy przez to rozumieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, będący przedmiotem niniejszej uchwały,
2) rysunku planu - należy przez to rozumieć rysunek planu sporządzony na mapach katastralnych w skali 1:5000, który stanowią załączniki do niniejszej uchwały ponumerowane kolejno od 1 do 41,
3) ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ( Dz. U. Nr 80 poz. 717 z późn. zm.),
4) linii rozgraniczającej – należy przez to rozumieć ustaloną planem, obowiązującą granicę pomiędzy terenami o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania ustaloną z dokładnością stosowną do wartości kartometrycznej mapy tj. ± 5 m, a w szczególności należy przez to rozumieć granicę terenu przeznaczonego do zalesienia zwaną granicą lasu , z zastrzeżeniem zawartym w § 8 pkt.2.
5) przepisach odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi, a w szczególności:
§ o lasach
§ o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami
§ o drogach publicznych
§ prawo wodne
§ prawo ochrony środowiska
§ prawo budowlane
oraz ograniczenia w dysponowaniu terenem wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych stosownie do art. 110 Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
Rozdział II
Ustalenia dotyczące przeznaczenia terenów oraz określenie zasad ich zagospodarowania
§ 4. Ustala się tereny przeznaczone do zalesienia oznaczone symbolem ZL, wyznaczone liniami rozgraniczającymi (granica lasu), które są granicą pomiędzy terenami przeznaczonymi do zalesienia a lasami i terenami o innym sposobie użytkowania, na których obowiązuje:
1. Zakaz zabudowy tj. lokalizowania obiektów budowlanych z wyjątkiem dopuszczonych przepisami ustawy o lasach i tranzytowych sieci uzbrojenia terenu z zastrzeżeniem zawartym w § 8 pkt 7.
2. Do czasu zalesienia mogą one pozostać w dotychczasowym użytkowaniu.
3. Po zalesieniu obowiązuje prowadzenie gospodarki leśnej zgodnie z planem urządzenia lasu oraz uproszczonymi planami urządzenia lasu i przepisami odrębnymi.
§ 5. Ustala się zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego:
1. Obowiązuje odległość granicy lasu od zabudowy stosownie do przepisów odrębnych, jednak nie mniej niż 15 m. Powyższy warunek uważa się za spełniony jeżeli zabudowę od granicy terenu zalesionego oddziela droga o szerokości minimum 10 m w liniach rozgraniczających.
2. Granica lasu winna być oddalona od budynków z oknami pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi nie mniej niż 30 m.
3. W sąsiedztwie istniejącej zabudowy, w pasie terenu ustalonym w planie urządzenia lasu i uproszczonym planie urządzenia lasu, należy wprowadzić różnorodność gatunkową drzewostanu.
§ 6. Ustala się zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego:
1. Wprowadzany drzewostan winien być dostosowany do siedliska terenu przeznaczonego do zalesienia, a jego obrzeża należy obsadzić gatunkami liściastymi z zastrzeżeniem zawartym w § 5 pkt 3.
2. Do zagospodarowania terenów zalesianych należy włączyć istniejący drzewostan, a oczka wodne i zagłębienia terenowe okresowo wypełnione wodą pozostawić jako enklawy śródleśne.
3. Roślinność oraz gleba podlegają ochronie z zakazem wypalania, niszczenia oraz wprowadzania do gleby jakichkolwiek nieczystości.
§ 7. Ustala się zasady ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków:
1. W miejscu występowania stanowisk i obszarów archeologicznych należy pozostawić teren bez drzewostanu w formie polany oznaczonej symbolem „A” o powierzchni w granicach wskazanych na rysunku planu lub przeprowadzić przed zalesieniem archeologiczne badania wykopaliskowe po uprzednim uzyskaniu decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
2. W strefach ochrony stanowisk i obszarów archeologicznych prace ziemne związane z zalesieniem wymagają uzgodnienia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w celu sprawowania nadzoru archeologicznego. W zależności od znaczenia i wartości naukowo-badawczej stanowiska lub obszaru archeologicznego może być orzeczony obowiązek przeprowadzenia wyprzedzających badań sondażowo-weryfikacyjnych lub ratowniczych badań wykopaliskowych stosownie do przepisów odrębnych.
§ 8. Ustala się szczegółowe warunki zagospodarowania terenów oraz ograniczenia w ich użytkowaniu w tym zakaz zabudowy i ustalenia dotyczące tymczasowego zagospodarowania terenu:
1. W granicach terenu wskazanego do zalesienia i położonego przy drogach drzewostan może być wprowadzony w odległościach nie mniejszych niż:
a) 20 m i 15 m od osi dróg wojewódzkich odpowiednio klasy G i Z
b) 20 m, 15 m i 12 m od osi dróg powiatowych odpowiednio klasy G, Z i L
c) 12 m od osi dróg gminnych klasy L.
2. Granica terenu wskazanego do zalesienia (granica lasu), położonego wzdłuż rurociągów naftowych i kabla światłowodowego oraz rurociągu etylenowego i dalekosiężnego kabla telefonicznego obowiązuje z zachowaniem stref bezpieczeństwa ustalonych w przepisach odrębnych. Strefa bezpieczeństwa nie podlega zalesieniu.
3. Odległość przewodów napowietrznych linii energetycznych od korony drzew powinny wynosić nie mniej niż:
a) 4 m dla linii energetycznej niskiego napięcia
b) 4,1 m dla linii energetycznej średniego napięcia
c) 5 m dla linii energetycznej wysokiego napięcia.
Na właścicielu terenu zalesionego spoczywa obowiązek utrzymania drzewostanu w odległościach wyżej wskazanych oraz usuwania gałęzi z drzew w/w odległościach, a które przeszkadzają w bezawaryjnej pracy linii oraz obowiązek czyszczenia pasa gruntu pod linią z drzew i krzewów o wysokości zakłócającej pracę linii.
4. W przypadku gdy tereny przeznaczone do zalesienia ograniczają dostęp do części działki gruntu pozostającej poza granicą zalesienia należy:
a) zachować istniejące drogi prowadzące do pól uprawnych lub siedliska,
b) wyznaczyć przez tereny przeznaczone do zalesienia przejazdy o szerokości min. 6,0 m niezbędne dla obsługi pól uprawnych.
5. Przyjęto założenie, ze nie przeznacza się terenów zmeliorowanych do zalesienia. Jeżeli w trakcie prac ziemnych zostaną zidentyfikowane urządzenia melioracji wodnych, przed przystąpieniem do zalesienia należy uzgodnić z Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych warunki przebudowy urządzeń melioracji. Obowiązuje wystąpienie o wykreślenie z ewidencji urządzeń melioracji szczegółowych; ewidencję gruntów zmeliorowanych prowadzi Marszałek Województwa.
6. Zachowuje się istniejące rowy melioracyjne wskazane na mapach, a drzewostan może być wprowadzony w odległościach od granicy rowu min. 3 m po obu jego stronach w celu wykonywania prac konserwatorsko-eksploatacyjnych sprzętem zmechanizowanym.
7. Do czasu zalesienia nie dopuszcza się tymczasowej zabudowy i zagospodarowania terenów oznaczonych symbolem „ZL” za wyjątkiem obiektów związanych z prowadzonym gospodarstwem rolnym.
Rozdział III
Ustalenia końcowe
§ 10. Zgodnie z art. 15 ust. 2 pkt 12, art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustala się dla naliczania jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości stawkę w wysokości 0 % dla terenów objętych planem.
§ 11. Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Wójtowi Gminy Brudzeń Duży.
§ 12. Niniejsza uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
§ 13. Uchwała podlega publikacji na stronie internetowej gminy.
Przewodniczący Rady Gminy
Andrzej Dwojnych
Załącznik Nr 42
do uchwały Nr XXVIII/204/06
Rady Gminy w Brudzeniu Dużym
z dnia 21 lutego 2006r.
STWIERRDZENIE ZGODNOŚCI MIEJSCOWEGO PLANU
ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO Z USTALENIAMI STUDIUM UWARUNKOWAŃ I KIERUNKÓW ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO GMINY BRUDZEŃ DUŻY
Stosownie do przepisów art.20 ust.1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym stwierdzam, że sporządzony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Gminy Brudzeń Duży – w celu przeznaczenia gruntów do zalesienia jest zgodny z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Brudzeń Duży przyjętym uchwałą Nr 279/XXXI/02 Rady Gminy Brudzeń Duży z dnia 10-10-2002r.
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Administrator
- Data udostępnienia w BIP: 2012-04-11 12:52:03
- Informacja zaktualizowana przez: Sieczkowski Piotr
- Data ostatniej aktualizacji: 2019-07-15 15:10:33
- Liczba odsłon: 2905
- Historia dokumentu: